A+ A A-

گزارش شرکت کنندگان از همایش ایده پردازی و خلاقیت - کار آفرینی و موفقیت در ارسنجان

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

  

همایش ایده پردازی و خلاقیت - کارآفرینی و موفقیت در روز چهارشنبه بیست و سوم مهر ماه ۱۳۹۳ در ارسنجان برگزار شد. برخی از شرکت‌کنندگان در این همایش دیدگاه‌های خود را در مورد آن بیان داشته‌اند که در ادامه آنها را مشاهده می فرمایید.

 

 

 

 

 

گزارش پنجم

مصطفی رحیمی

به نام خالق کارآفرینان

روز بیست و سوم مهرماه همایشی در ارسنجان برگزار شد اما متفاوت با دیگر همایش ها؛ شاید برایتان این سوال ایجاد شود که متفاوت از چه لحاظ؟؟ متفاوت به دو دلیل ۱. همایشی با عنوانی نا آشنا در ارسنجان یعنی " ایده پردازی و خلاقیت _ کارآفرینی و موفقیت " ۲. سخنرانی متفاوت!! برویم سراغ همایش ؛ روز بیست و سوم مهرماه من ساعت هشت صبح به اداره آموزش و پرورش رسیدم ( درست یک ساعت قبل از زمان شروع همایش ) حضور دانش آموزان یک ساعت زودتر از زمان آغاز همایش اولین نشانه ی علاقه مندی دانش آموزان به همایش بود . به زمان آغاز همایش رسیدیم با پخش ویدئو کلیپ قرآن و سرود ملی همایش شروع شد و پس از آن آقای خادمی مدیر آموزش و پروش سخنرانی کوتاهی داشتند تا نوبت به سخنرانی مهندس محسن نصیری رسید. اوایل سخنرانی ایشان ؛ دانش آموزان با تفکر اینکه این سخنرانی نیز همانند دیگر سخنرانی ها خسته کننده و طاقت فرساست به صحبت با یکدیگر مشغول بودند تا اینکه پس از گذشت دقایقی کم کم توجه شان به سمت مهندس نصیری و صفحه نمایش سالن جلب شد ، دیگر سکوت  سالن را فراگرفته بود و همه سراپا گوش شده بودند و با دقت تمام به صحبت های مهندس گوش می دادند که این مسئله در گزارش تصویری همایش هویداست  با تماشای صحنه ی شیوه سخنرانی و بیان مهندس نصیری و توجه یکپارچه دانش آموزان لحظه ای احساس کردم شاهد سخنرانی استیو جابز در دانشگاه استنفورد هستم. کم کم به لحظات پایانی همایش نزدیک شده بودیم و من شاهد چهره ی دانش آموزانی بودم که شور و اشتیاق برای کارآفرین شدن در چهره شان موج می زد . دانش آموزانی که تا ساعتی پیش از شیطنت هایشان در مدرسه می گفتند حالا احساس خلاق بودن می کردند ، انگار دریچه های خلاقیتشان گشوده شده بود و همه در حال ایده پردازی بودند. به نظر بنده حقیر می بایست بیست و سوم مهرماه ۱۳۹۳ را در تقویم به عنوان روز " تحول دانش آموزان ارسنجان در شیوه نگرش به زندگی و آینده " نامید. امیدوارم روزی برسد که ارسنجانی ها را به خلاقیت و کارآفرین بودنشان بشناسند . در پایان می خواهم به نمایندگی از همه ارسنجانی ها سپاسی تمام قد داشته باشم از مهندس محسن نصیری بنیانگذار موسسه ی پژوهشگران بین المللی آگاه بخاطر تمامی دغدهایشان نسبت به پیشرفت ارسنجان و ارسنجانی ها و همچنین تشکری صمیمانه دارم از دست اندرکاران برگزاری همایش. باقی بقایتان

-------------------------------------------------------

گزارش چهارم

عزیز نصیری

به نام جهاندار یزدان ما
سلام
در چهار شنبه هفته گذشته همایشی با نام (ایده پردازی و خلاقیت-کارآفرینی و موفقیت) برای دانش آمزان مقطع پیش دانشگاهی با همکاری اداره آموزش و پرورش و انجمن دانش آموختگان ارسنجان برگزار گردید.
بنده به عنوان یکی از افراد حاظر در همایش گزارش و برداشت های شخصی ام را برایتان می نویسم.
هنگام شروع همایش دانش آمزان با خوشحالی و هیا هو وارد سالن میشوند.جلسه شروع میشود.آقای اسکندری مجری همایش ضمن خوشامدگویی به دانش آموزان از ریس اداره آموزش و پرورش برای ایراد سخنرانی دعوت می نماید.
اما جو حاظر بر سالن جو دیگری است ظاهرا خوشحالی دانش آموزان هنگام ورود به سالن نه به خاطر موضوع همایش بلکه به خاطر تعطیلی از حضور در کلاس است.به نظر موضوع همایش برایشان جا نیفتاده بودو آنان نمی دانستند که به چه همایش مهمی دعوت شده اند.همایشی که مربوط به آینده آنان بود.
سپس ریس محترم از دانش آمزان می خواهد که ضمن ساکت بودن از همایش موجود نهایت استفاده را ببرند .ایشان اظهار می نماید که این همایش جز همایش های نادر برای دانش آموزان می باشد. چرا نادر؟
در مرحله دیگر سخنران جلسه مهندس نصیری توسط مجری محترم معرفی می گردد واز ایشان برای ایراد سخنرانی دعوت بعمل می آید. سخنرانی که شروع میشود عده ای ساکت و عده ای هنوز شلوغ می کنند.بالاخره سخنرانی مهندس نصیری شروع میشود:
اولین جمله سلام .دوباره سلام.اما سلام دوم به معنای دیگری است:(سلام: سکوت لازم است میهمانان).
اما واقعا برای دانش آموزان موضوع همایش جا نیفتاده بود.هنوز سکوت کامل بر سالن حکمفرما نیست.
سپس ایشان از دانش آموزان می خواهد که یک فیلم تماشا کنند.فیلمی کوتاه با چند جمله ساده انگلیسی پخش میشود.بعد از پخش
فیلم از دانش آموزان خواسته می شود که در باره این فیلم توضیح دهند,اما کسی چیزی نگفت.ایشان می پرسند که هیچ کس
کلمات ساده انگلیسی را متوجه نشد؟ همه پاسخ می دهند خیر.
جلسه ادامه پیدا می کنند و اسلایدها یکی یکی توضیح داده میشود.اسلاید ها در مورد ویژگی های یک کار آفرین تا راه های رسیدن به موفقیت را نشان می دهند.اما هنوز تعدادی از دانش آموزان در حال بازیگوشی!
ظاهرا آنان متوجه نیستند که این جلسه چقدر میتواند برای آینده شان مهم باشد.ظاهرا عده ای از آنان دوست ندارند به آینده فکر کنند وشاید فکر میکنند که هنوز زود است.
در پایان از سه تن از دانش آمزان خواسته می شودکه سه اسلاید که از همه مهمتر بود را برای دوستانشان توضیح دهند وهمایش تمام میشود.اما حقیقت هنوز ادامه دارد.........
در میان این اسلاید ها عکسی از همکلاسی های مهندس نصیری در زمان دبیرستان نشان داده شد که همگی در سال اول وارد دانشگاه شدند و حالا هر کدام از آنها فردی موفق برای جامعه هستند.
به راستی چه عواملی باعث موفقیت همه این افراد بوده است؟
*خودشان
*خانواده
*مدرسه و سیستم آموزشی
من در اینجا از همه افراد حاظر در این عکس تقاضا می نمایم در صورت داشتن وقت به این سوال پاسخ دهند و یا اگر دلیل دیگری نیز هست توضیح دهند .
اما به راستی واضح است که امروزه پدر و مادرها برای پیشرفت فرزندانشان نهایت تلاش را میکنند.آنان فرزندانشان را به مدرسه می فرستند تا از آنها بهترین ها را بسازند.
چرا مدرسه نتوانسته بود به این دانش آموزان مفهوم( ایده پردازی و خلاقیت – کار آفرینی و موفقیت) این مسله مهم دنیای امروزی را به دانش آموزان بفهماند ؟
شاید باز هم لازم باشد برای حل این موضوع کار گروهی از دانش آموزان اولیا و مربیان و مسولین در کنار هم قرار گیرند تا بتوانند مشکل را بهتر حل کنند .
در پایان از مسولین انجمن در خواست مینمایم که موضوعی به عنوان داستان موفقیت در قسمتی از سایت قرار دهند .هر کس یک داستان کوتاه در مورد موفقیت در یک کار را بنویسد .مانند موفقیت در قبولی امتحان گواهینامه یا امتحان درسی –مسابقه یا هر کار دیگر .لطفا اگر درخواست پذیرفته شد همه شرکت کنند.
گزارشم را با شعری از فردوسی به پایان میرسانم
توانگر کنیم آنکه درویش بود
نیازش به رنج تن خویش بود .

---------------------------------------------------

گزارش سوم

اسماعیل زاهدیان نژاد

سرپرست معاونت پرورشی اداره آموزش و پرورش ارسنجان

همایش ایده پردازی ، خلاقیت ، موفقیت و کارآفرینی در ارسنجان برگزار شد .

به گفته کاظم خادمی مدیر آموزش و پرورش شهرستان ارسنجان این همایش با هدف افزایش اطلاعات دانش آموزان در زمینه کارآفرینی و تقویت مهارتهای اجتماعی ، استعدادها و خلاقیت های دانش آموزان ، با شرکت بیش از ششصد دانش آموز پایه سوم و پیش دانشگاهی دوره دوم متوسطه در سالن تدبر آموزش و پرورش برگزار شد . در این همایش مهندس محسن نصیری کارآفرین برتر کشور و از فارغ التحصیلان موفق ارسنجان در زمینه ایده پردازی ، روشهای دستیابی به موفقیت ، تقویت خلاقیت و توسعه کارآفرینی مطالبی را بیان کرد .

-------------------------------------------------------

گزارش دوم

ابراهیم رحیمی

به نام خداوند مهر و جان
در جلسه­ای که در تاریخ بیست و چهارم مهرماه ۱۳۹۳ در سالن تدبر آموزش و پرورش شهرستان ارسنجان با حضور جناب آقای خادمی، ریاست محترم آموزش و پرورش و جمعی از معاونین و کارکنان اداره آموزش پرورش در همایش خلاقیت،ایده­پردازی و کار آفرینی که برای جمعی از دانش­ آموزان پسر و دختر مقطع متوسطه و پیش­ دانشگاهی با اجرای آقای مهندس محسن نصیری برگزار گردید. در ابتدا، همایش با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و سپس نواختن سرود مقدس جمهوری اسلامی آغاز گردید .در ادامه ریاست محترم آمورش پرورش درباره همایش خلاقیت،ایده پردازی و کارآفرینی و تقدیر از جناب آقای مهندس محسن نصیری که این همایش را برای حل مشکلات پیش­ رو برای دانش آموزان شهرستان برگزار نموده­ اند، سخنرانی نمودند.
مهندس نصیری بعنوان یک کار آفرین نمونه،راه و رمزهای موفقیت یک کارآفرین نمونه و نحوه ایده­ پردازی و کسب درآمد را به دانش­ آموزان یاد داد تا در بازار کسب و کار و تجارت به موفقیت­های روزافزون دست یابند و در آخر با پذیرایی از مهمانان و دانش­ آموزان و سپس با اهدا جایزه به دانش­ آموزان و گرفتن ایده­ ها از آن­ها به وسیله فرم­های نظرسنجی و دعوت از همه آن­ها که به انجمن دانش­ آموختگان ارسنجان بپیوندند و هسته علمی موفقیت و ایده­ پردازی را در تمام مدارس شهرستان راه­اندازی گردد،همایش به پایان رسید.
باشد که شاهد موفقیت و پیشرفت روزافزون جوانان این شهرستان باشیم.

به امید آن روز

-------------------------------------------------------

گزارش اول

محسن نصیری

پس از برگزاری همایش فامیلی برگزار شده توسط انجمن دانش آموختگان ارسنجان در شیراز (۲۳ خرداد ۹۳) که با سخنرانی نیم ساعته ای در رابطه با موفقیت و کارآفرینی توسط بنده همراه بود ، برخی از جوانان حاضر که فعالیتهای اقتصادی خود را از چندی پیش آغاز کرده بودند سراغم آمدند و گفتند که ای کاش این مطالب را زودتر می دانستند یا می شنیدند تا می توانستند در روند فعالیتهای اقتصادی ، کاری و زندگی خود بکار می بستند و فرد موفقتری می شدند.
این نکته جرقه ای در ذهن من ایجاد کرد که این زمان زودتر کی و کجاست ؟
با خودم اندیشیدم که شاید مدرسه و مقطع دبیرستان و پیش دانشگاهی زمان مورد نظر است.
طی صحبتی که با دوست گرامیم و معلم نمونه و برجسته استان آقای سید محمد هادی حسینی داشتم نظر ایشان را خواستم که مثبت بودن نظر ایشان مرا به انجام آن بیشتر ترغیب کرد.
بخاطر آشنایی آقای حسینی با ریاست محترم آموزش و پرورش ارسنجان جناب آقای خادمی ، تصمیم گرفتیم که از این طریق نظر آموزش و پرورش را نیز در این زمینه جویا شویم.
آقای خادمی هم از این طرح استقبال کردند و پروسه به جریان افتاد تا در روز بیست و چهارم مهرماه در سالن تدبر ارسنجان همایش ایده پردازی و خلاقیت - کارآفرینی و موفقیت را برگزار کنیم.
گزارش تصویری ارائه شده کاملا گویای چگونگی برگزای همایش است و در همان گزارش نام عزیزانی که تلاششان در روز همایش ببار نشست را عنوان کردم اما چند نکته کوچک که شاید بتواند آینده روشنتری برای جوانانمان رقم بزند

۱- پیشنهاد اصلی من در پایان همایش راه اندازی مرکز کارآفرینی و خلاقیت در ارسنجان بود ، این مرکز می تواند ایده پردازی را در بین جوانان تقویت کند و در ادامه ایده های خلق شده توسط آنها اجرایی گردد و یا اینکه به عنوان یک ایده فروخته شود ( اخیرا بورس ایده نیز در کشور راه اندازی شده است) در زیر طرح اولیه مراحل راه اندازی این مرکز آورده شده است

 • ایجاد بانک اطلاعاتی از افراد
 • تخصیص محل – امکانات و بودجه
 • آموزش – دعوت از متخصصان
 • برگزاری جلسات منظم هفتگی و ماهیانه
 • جمع آوری ایده ها
 • غربالسازی و بهینه سازی ایده ها
 • اجرایی کردن ایده ها
 • فروش ایده ها

۲- طی تحقیقی که اخیرا صورت پذیرفته است ، فضایی که باعث خلق ایده و خلاقیت افراد موفق بوده است ، فضای با هم بودن و تعامل برقرار کردن است . یعنی منشاء ایده های خوب از دور هم نشستن شکل می گیرد .آنها در گروه خلق می شوند جاییکه شما ایده های متفاوت و مختلف را در کنار هم دارید ، پیشینه های مختلف و علایق گوناگون در جوش و خروش و رقابت با یکدیگرند و این فضا، فضایی است که به نوآوری ختم می شود. بنابراین مرکز خلاقیت می تواند فضای با هم بودن و نهایتا خلاقیت را برای جوانان ما فراهم سازد.
۳- ارسنجانیهای بسیار موفقی در سطح کشور و دنیا داریم که طی صحبتهایی که با آنها داشته ام بسیار مشتاقند به جوانان شهرستان در این زمینه کمک کنند
۴- کمک مالی به یک فرد یا یک جامعه همانند دادن یک ماهی به وی جهت یک وعده یا چند وعده غذای اوست ، اما یاد دادن ماهی گیری به وی می تواند او را برای تمام عمر تامین نماید .

پس بیایید به کمک هم ماهیگیری را یاد گرفته و به دیگران نیز یاد بدهیم

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.
 • باسلام
  جناب نصیری عزیز،من هم باکلیت نظر جنابعالی موافقم اگرچه پیرامون آن صحبت هایی دارم .
  فرموده اید پیشنهاداتی درمورد چگونگی راه اندازی هسته یامرکزکارآفرینی رابه مدیریت آموزش وپرورش ارائه نموده ایدکه منتظر نتیجه آن هستید دراین خصوص باید عرض کنم که بوروکراسی حاکم برنظام اداری کشور طوری است که اگرکسی آن را پیگیری ننماید بعید می دانم به این زودی نتیجه ای به شما برسد لذا همین جا پیشنهادمی کنم رابط قبلی (جناب آقای حسینی )زحمت بکشندکاررا پی گیری بفرمایند .
  فرموده ایدباپیشنهادات اجرایی که بتواندکمکی به راه اندازی این مرکز وآموزش خلاقیت وکارآفرینی بنمایدموافق هستید باز از فرصت استفاده می کنم وپیشنهادمی کنم ازهمه کسانی که به این سایت مراجعه می کنندتقاضاشود در این خصوص پیشنهادات خود را ارائه دهند.
  فرموده بودیدبه منظورشروعی قدرتمندوآینده دارومن اضافه می کنم باثبات ونهادینه بهتر است نهادی بازیر ساخت آماده مانند آموزش وپرورش متولی اینکار باشدو... ،من هم به همین دلیل پیشنهادداده بودم که دوستان با آموزش وپرورش ویا دانشگاه در این خصوص مذاکره کنند اگر چه دستگاههای دیگری نیز می توانند متولی آن باشند از جمله اداره *تعاون ،کارواموراجتماعی * ، *فرمانداری * ، *شواری شهر* ، *پارک های علم وفن آوری * ، *تشکیلاتی که امورشرکتهای دانش بنیان را پی گیری می کند * ویا *تشکیلاتی که کار امورنخبگان را پی گیری می کند*ویا *سازمان های مردم نهاد* و....اگرچه هر کدام به نوبه دارای اشکالاتی هستندکه بیان آن دراین مقوله نمی گنجد وباز به استنادیاداشت جناب آقای دکترحسینی موضوع کار وکارآفرینی و...عزم واراده همگانی طلب می کندوپشتکارجدی افراد چاره ساز است که درواقع این همان گفته سعدی شاعرتوانا است که فرمود *ابروبادومه خورشیدوفلک درکارند تاتو نانی به کف آری وبه غفلت نخوری * یعنی همه باید پاشنه کفش ها را بکشند .مجددا ازجنابعالی وبقیه عزیزان که با دلسوزی وجدیت کار را پی گیری می کنند تشکر وقدردانی می کنم .اگرچه در جایی حضرتعالی مرقوم فرموده بودید ماهی به مردم ندهیم ماهی گیری را به آنها بیاموزیم که سخنی بس درست است اجازه دهید در اینچا من از این صحبت تخلفی کنم وپیشنهاددهم لیستی از کتابهای موٍثردر افزایش اعتماد به نفس ،کارآفرینی ،ابتکاروخلاقیت ،ایده پردازی ،موفقیت شرکت های برزگ، رموزموفقیت و....تهیه و در این سایت به اطلاع رسانده شود و از هرکدام حداقل دونسخه تهیه ودر اختیارکتابخانه عمومی ارسنجان ویامکانی که قابل دسترس عموم باشد گذاشته شود وبرای اجرایی شدن این پیشنهادهرکس علاقه مند دراین امر خیر باشد از نظر مالی کمک ویا اقدام به تهیه تعدادی از آن کتابها نماید بنده نیز حاضرم بعنوان شروع مبلغ ناچیز صدهزارتومان کمک کنم باعذر خواهی از همه عزیزان موفق ومویدباشید.

 • جناب معظم گرامی
  با سلام و احترام و سپاس بیکران از توضیحاتی که مرقوم فرموده بودید.
  در جلسات برگزار شده و حتی پس از آن ، خدمت مدیریت محترم اداره آموزش و پرورش و کارشناسان مربوطه پیشنهادات و چگونگی راه اندازی هسته یا مرکز کارآفرینی را ارائه نمودم و همچنان منتظر هستم.
  آقای رضا رحیمی هم پیشنهاد راه اندازی مرکز کارآفرینی را در موسسه سخنوری گویا ارائه نموده اند.
  بنده با پیشنهادات اجرایی که بتواند کمکی به راه اندازی این مرکز و آموزش خلاقیت و کارآفرینی جوانان بینجامد موافقم .
  اما معتقدم به منظور شروعی قدرتمند و آینده دار بهتر است که نهادی با زیرساخت آماده مانند آموزش و پرورش متولی اینکار باشد و ما بعنوان مشاوران یا معلمان به آنها یاری رسانیم .
  به امید تلاش بیشتر و موفقیت افزونتر

 • در موضوع کارآفرینی و اشتغال، در کنار مسئولیت های خانواده، دولت، تشکل های غیردولتی و جامعه، عزم و اراده و حرکت و تلاش و پشتکار جدی افراد می تواند چاره ساز گردد.
  بر اساس آمار 25 درصد خانوارهای ایرانی فاقد( حتی یک نفر) شاغل و 58 درصد آنها دارای تنها یک نفر شاغل و مابقی دو نفر به بالا می باشند و بیکاری آشکار و نهان گریبان جامعه را گرفته و رها نمی کند.
  تشکیل مراکز خلاقیت و طرح ایده به تقویت حس همدلی و همرآیی می انجامد و انجمن نیز می تواند مراکز مشاوره و پشتیبانی تشکیل دهد و یقینأ گام های ما به جلو، در مقیاس خرد و کلان، زاینده و ثمربخش خواهد بود.

 • باسلام
  جناب آقای نصیری ضمن عرض خدا قوت وآرزوی سلامتی وموفقیت برای جنابعالی وسایر دوستان ،باید عرض کنم کاری را که شروع کردید باید ادامه دهید ونباید امیدی که ایجاد شده است به یاس مبدل گرددوجنابعالی خودبهتراز هرکس می دانید که موفقیت درهر کاری پشتکارواستمرارآن است موضوعی که به چالش کشیده ای موضوعی جالب وبسیارموثردرآینده مردم وشهرارسنجان است لذا درهمین جا ازجنابعالی درخواست دارم که خود آن را پی گیری فرماییدوازآقای دکترناظم السادات می خواهم که بامسئولین دانشگاه آزادویاپیام نورارسنجان صحبت ونسبت به راه اندازی چنین مرکزی ویا حداقل یک بوتیک ایده اقدام شود همچنین آقای حسینی که درآموزش وپرورش هستندمی توانندزحمت بکشندآموزش وپرورش را ترغیب نمایند تادراین خصوص اقدام نمایدویا حداقل درسایت جایی برای ارائه ایده لحاظ شودو...مخلص کلام اینکه بایددراین خصوص یک کاری کرد.پیشنهادمی کنم درجلسه آتی در تهران این موضوع به بحث گذاشته شده وتصمیماتی اتخاذ کردد.باتشکرمجدد

 • مهمان - مهدی

  بعضی از ما بچه ها تا قبل فکر می کردیم باید بریم دانشگاه تا فعلا از شر سربازی راحت بشیم .ولی حالا که فکر می کنیم ما آخرش کار می خواهیم .آقای سخنران یه عکس نشونمون دادن گفتن همکلاسی های خودشون هستند که با هم می رفتن گمبون و تفریح حالا همشون شغل خوب دارند چی کار کنیم که ما هم مثل اونا باشیم

 • دوست گرامی اولین چیزی که مهم است ، علاقه شماست و بعد نیاز جامعه نسبت به علاقه و تخصص شما و مرحله بعد همگون سازی این دو نسبت به هم است.پیروز باشید.

 • باید ببینید چه رشته ای تحصیل کرده اید در سربازی چه کرده اید آیا مهارتی اخذ کرده اید یا خیر ؟ احیانا سابقه کار پدر - برادر و یا دوستی که از بچگی با آن کار کرده اید چیست ؟

 • متاسفانه بنده نتوانستم در اين همايش مهم شركت كنم.اميدوارم با اطلاع رساني بهتر در همايش هايي كه در ارسنجان انجام مي گيرد مطلع شويم.