A+ A A-

ساحل استقامت

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی
شخص ایستاده در عکس آقای حیدر شاکر عموزاده رئیس علی در کنار مجسمه رئیس علی
شخص ایستاده در عکس آقای حیدر شاکر عموزاده رئیس علی در کنار مجسمه رئیس علی

بی شک فراز و نشیب های تاریخ گذشتگان، گاهی فخر و مباهات و سربلندی را برای یک قوم به ارمغان می آورد و گاهی به علت خود خواهی و از درون مردم بی خبر بودن و از اندیشه و یاری آنها دوری کردن شکست و ننگ را برای یک ملت به ثبت رسانده اند. آزادی خواهانی هم چون ستارخان و باقرخان که پیشگامان نهضت آزادی در آذربایجان بودند؛ مهر رشادت، شجاعت و بندگی در کنار مردم را، به جبین خویش زدند. روحانیون عظام، سید عبداله بهبهانی، سید محمد طباطبایی و شیخ فضل الله نوری پایه گذار نهضت مشروطه مشروعه و آزادی خواهی شدند.

 از جنوب جوانانی برومند و غیرتمند به رهبری رئیس علی دلواری و هم رزمانش همچون زائر خضرخان اهرمی و میرزا حسین خان چاه کوتاهی نهضت ضد استعمارگری را آغاز کردند. کم نیستند شجاع مردانی که این سرزمین پهناور در دامن خود پرورانده است. آنها سینه هاشان همچون دشتهای سبز جنوب گشاده و بصیرتشان به وسعت آبهای نیلگون خلیج فارس بود و به همین علت نام خویش را در تاریخ مبارزات ایران ماندگار ساختند.
رئیس علی دلواری در سال ۱۲۶۰ شمسی در روستای دلوار که در ۳۵ کیلومتری بوشهر و در کنار جاده بندر دیر قرار دارد متولد شد او در سال ۱۲۸۴ شمسی درحالی که ۲۵ سال نداشت از جمله پیشگامان مشروطه خواه در جنوب ایران به شمار رفت. پدرش زائر محمد ملقب به معین الاسلام بود و مادرش شهین نام داشت.
شکست قوای انگلیسی در دلوار یکی از نکات برجسته ی تاریخ جنگ جهانی اول در جنوب بود. در این جنگ طی عملیات شبانه رئیس علی به همراه ۴۰۰ نفر تفنگچی دشتستانی و تنگستانی تعداد زیادی از سربازان متجاوز را به هلاکت رساندند.
در شب ۳ سپتامبر ۱۹۱۵ مطابق با ۱۲ شهریور ۱۲۹۴ ، هنگامی که دلواری در محلی به نام تنگک صفر قصد شبیخون به قوای متجاوز انگلیسی را داشت، توسط یکی از افراد خائن خود مورد هدف گلوله قرار گرفت و شهید شد.
جنازه رئیس علی را به نجف اشرف بردند و در قبرستان وادی الاسلام به خاک سپردند.
خانه رئیس علی، خانه زیبا و وسیع منطقه دلوار است. در چوبی بزرگ آن به رنگ قهوه ای است و حدوداً به ابعاد ۳*۳ از چوب ساج بسیار مرغوب و مقاوم ساخته شده. حاج کاظم به طرز زیبایی روی در را کنده کاری کرده است. بر روی هر لنگه در چهار ردیف افقی، در هر ردیف هشت عدد گل میخ از جنس برنج بکار رفته که بر زیبایی آن افزوده است. در دارای دو کوبه است که در دوران مبارزات انگلیسی ها تیری به کوبه و یکی از گل میخ ها اصابت، و آنها را سوراخ کرده است و این نشانه ی عداوت انگلیسی ها به این شجاع مرد تنگستانی است.
بالای در بر روی کتیبه ای دو شیر که یک گلدان را در میان گرفته اند به خوبی نمایان است و این عبارت آنجا جلوه گری می کند. (یا مفاتیح الابواب). در پائین کتیبه شعر زیر را درآورده اند.

گشاده باد همیشه این دولت و درگاه        به حق اشهد ان لا اله الا الله

بالای چهارچوب در ورودی در شهر محرم الحرام سنه ی ۱۳۳۳ هجری قمری چنین کنده کاری شده است.

ز تیغ شیر خدا، چون رواج شرعی نبی شد      از این سبب به همه مسلمین رئیس علی شد

در یک ضلع خانه اش دوازده اتاق تو در تو ساخته اند که این اتاق ها با اتاق های ضلع دیگر به هم وصلند. درون اتاق ها تعدادی اسناد، تفنگ، نیزه و ... نگهداری می شود. منزل رئیس علی در سال ۱۳۷۰ شمسی از سوی خانم گل اندام شهیدی نواده او به میراث فرهنگی بوشهر واگذار و به موزه تبدیل شد.
بهمن ۱۳۸۸ – اکبر اسکندری

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.

افرادی که در این گفتگو هستند

  • آقای اسکندری ممنون از نگارش خوبتان. میخواستم بدانم اگر امکان داشته باشد از زندگی رییس علی قبل از شورش علیه دشمن و نیز اینکه چطور و با چه قدرتی 400 نفر را دور خود جمع کرد را بفرمایید؟ مگر رییس علی قبل از شورش چه کاره بوده؟

  • آقای اسکندری ممنون از نگارش خوبتان. میخواستم بدانم اگر امکان داشته باشد از زندگی رییس علی قبل از شورش علیه دشمن و نیز اینکه چطور و با چه قدرتی 400 نفر را دور خود جمع کرد را بفرمایید؟ مگر رییس علی قبل از شورش چه کاره بوده؟