A+ A A-

دوشنبه های ادبیات: نشست رونمایی کتاب خاطره ها و درنگ ها به همراه تصاویر

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

مردی که سفر کرد پسندیده شود

خاک قدمش سرمه ی هر دیده شود
غیر از عامه ی مردم، اندیشمندان فراوانی به سیرو سیاحت می پردازند ، اما کنجکاوی در نهاد اندکی از آنان شور به پا می کند « در آداب سفر نوشته هایی هست و از جمله در کتاب های خاص الاخلاق و سیاست، ابوابی بدان موضوع اختصاص یافته. از کتاب خاص یکی الامان من اخطار الاسفارو الازمان، تالیف رضی الدین علی ابن طاووس حلّی (م ۶۶۴) است که در آن نیت سفر، رفقای سفر، وسیله ی سفر از لوازم کار دانسته شده است.» 

 

استاد دکتر کاووس حسن لی استاد تمام دانشگاه شیراز، به خاطر مقام علمی و علاقه اش به سفر و حس دوست یابی و مجلس آرایی، یاران هم دلی را در سفرهایش به همراه دارد و در نوشتن سفرنامه، برگ های زرینی هدیه سفر دوستان نموده و آنان نیز با این ارمغان که بوی طراوت و مهرورزی از آن بر می خیزد، گویا خود را در سفر همراه ایشان می بینند. در روز سوم اردیبهشت ماه ۹۴، کتاب خاطره ها و درنگ ها (گزیده اشعار، سفرنامه ها و گفت گوهای دکتر کاووس حسن لی) که به کوشش خانم نازیتا برزگر و مهندس علی اسکندری تدوین گردیده است، در صفاشهر رونمایی شد.
در این مراسم، هاشم کرونی، شاعر، نویسنده و منتقد برجسته فارس دقایقی درباره ی حسّ نوستالوژی در اشعار استاد حسن لی به ایراد سخنرانی پرداخت. سپس سرکار خانم دکتر فرزانه ی معینی استاد دانشگاه که خود از دانش آموختگان استاد حسن لی است، زوایای مختلف سفرنامه ی ایشان را مورد بررسی قرار داد. بعد از این دو تحلیل گر، آقای محمد حسین ابراهیمی، پژوهشگر و نویسنده ی ارسنجانی درباره ی شعر معاصر فارس، به ویژه، استادان، دکتر صورتگر، دکتر مهدی حمیدی شیرازی و فریدون توللی سخن گفت و سپس قدری به بررسی اشعار دکتر حسن لی و مقایسه ی آن با سه استاد دیگر پرداخت.

در آنجا دکتر حسن لی صحبت شد و بنا گردید که رونمایی این کتاب در ارسنجان نیز رقم بخورد. وی پذیرفت و گفت: دلم برای دوستان ارسنجانی تنگ شده است. من به دوستان ارسنجانی و ارسنجانی ها علاقه ی زیادی دارم. سخنان این بزرگ مرد ما را بر آن داشت تا جلسه ای دیگر بیاراییم و با نگاهی دیگر به کارنامه ی علمی ادیب فرزانه و شاعر گرانمایه و منتقد جامعه ی ادبی بنگریم. حاصل تلاش های استاد بیش از سی جلد کتاب و دویست مقاله ی علمی و پژوهشی است. سخن از استاد بسیار است.
تا این که در روز یکشنبه ۱۰/۳/۱۳۹۴، دکتر حسن لی و نویسنده و مترجم کم نظیر زبان آلمانی، استاد علی عبداللهی و سرآمد ناشرین فارس و دیگر استان ها، یار دل آشنای پویندگان راه علم و فرهنگ، آقای داریوش نویدگویی، مدیر انتشارات نوید شیراز با خانواده به ارسنجان گام نهاده اند و مدت دو روز افتخار میزبانی را به ما دادند.
جلسه در ساعت ۵:۳۰ عصر در تالار اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسنجان با تلاوت قرآن و خواندن سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز شد. نخست آقای دادوند رئیس اداره، اعیاد شعبانیه را تبریک گفت و به مطالبی درباره ی محفل ادبی اشاره کرد. حجت الاسلام محمدی از دفتر فرهنگ دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارسنجان، سخنان ارزشمندی را در گسترش علم، بیان داشتند.
سخنران بعدی آقای دکتر محمد حسن اسکندری، استاد دانشگاه و رئیس پیشین دانشگاه ارسنجان بود که ابتدا به مسئله افت کتاب خوانی و عدم توجه عامه ی مردم به خواندن کتاب پرداخت و به ویژه بی توجهی دانشجویان دانشگاه ها را به استفاده از کتاب یک فاجعه به جا آورد. در بخش دیگری از سخنانش در نقد اشعار استاد حسن لی به این موضوع اشاره کرد که در ادبیات فارسی شاعرانی هستند که تاکید و توجه آنها بیشتر به محتواست. به طور مثال مولانا یک شاعر محتوا پرداز و اندیشه گراست، چنانچه خود گفته است:

قافیه پردازم و دلدار من      گویدم مندیش جز دیدار من

تفکر در شعر مولانا چنان متعالی است که خود اذعان می دارد :

من گنگ خواب دیده و عالم تمام کر    من عاجزم ز گفتن و خلق از شنیدنش

در مقابل شاعرانی داریم که در پردازش ساختار کلام و رعایت اصول هنری آن بسیار قوی و شاخص هستند و کمتر به مضمون و محتوای شعر می پردازند، از آن جمله می توان به شاعر یک قرن پیش ایرج میرزا اشاره کرد. در این میان اشعار آقای دکتر حسن لی هر دو جنبه ی اشاره شده را در بر دارد، یعنی لفظ و محتوا در اشعار ایشان به موازات هم پیش رفته است. خواننده در اشعار این شاعر نه به محتوای بی اندیش برخورد می کند و نه به لفظ و ترکیبی سست و بی مایه، گاه می توان روانی شعر سعدی و لطافت شعر حافظ را در اشعار ایشان جستجو کرد. وی اشاره کرد که اگر اشعار آقای دکتر حسن لی به صورت تصنیف در کار هنری برخی از هنرمندان موسیقی جایگاهی درخور می یابند، به دلیل سادگی، روانی و مقبولیت عامی است که این اشعار در میان مردم پیدا کرده است. آقای دکتر محمد حسن اسکندری در پایان غزلی را از آقای دکتر حسن لی برای حضّار قرائت کردند . 

استاد علی عبداللهی، به مناسبت چاپ کتاب خاطره ها و درنگ ها به دکتر حسن لی دست مریزاد داد. وی گفت: تنوع و گستردگی کارهای دکتر حسن لی به قدری است که از هر گوشه ای اگر اندکی صحبت شود، ساعت ها طول می کشد ؛ زیرا در حوزه های مختلف کار کرده اند. شعر ایشان از زبان ساده و سهل و ممتنع و اندیشه های ناب برخوردار است. از بازی های زبانی دوری کرده و در قالب نیمایی و سپید هم شعر گفته اند. ایشان در ادبیات مدرن هم کار کرده اند. در کنار همه این کارهای علمی و تحقیقاتی کارشان در زمینه سعدی پژوهی و حافط شناسی در خور تحسین است. انصاف علمی و دقّت بی طرفی از ویژگی های استاد حسن لی است. موضوع بعدی سخنرانی وی، تاثیر ادبیات فارسی بر ادبیات آلمانی و اوّلین آثاری که به زبان آلمانی ترجمه شده است بود.
جناب آقای نویدگویی فرمودند: ارسنجان شهر فرهنگ و هنر است و هنرمندان ممتاز و شخصیت های علمی برجسته ای از این شهر برخاستند و باید مسئولین آن هم فرهنگی باشد. سپس درباره ی جایگاه علمی و اجتماعی آقای دکتر حسن لی با بیانی گرم و شیوا سخنانی را ایراد فرمودند.
در پایان، دکتر کاووس حسن لی شعر طنزی را قرائت کردند و با لسانی گرم و شیرین سپاس و دعای خویش را بدرقه راه برگزار کنندگان و حاضرین در این محفل ادبی نمودند.
فردای این روز ۱۱/۴/۹۴ با همت دانشور محترم آقای سید عبدالعلی هاشمی، مدیر موسسه سخنوری و گویای ارسنجان، در سالن تدبّر اداره آموزش و پرورش ارسنجان با حضور فرهنگیان جلسه ای برگزار گردید و بعد از سخنرانی های کوتاه ، مهمانان ارجمند، آقای دکتر حسن لی، علی عبداللهی و نوید گویی به پرسش های معلمان، برای انجام چگونگی پژوهش های برتر پاسخ دادند.

به پایان آمد این دفتر ، حکایت همچنان باقی است.

 

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.
  • دیدگاهی وجود ندارد