A+ A A-

شورای محله وخیریه

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

قدرتمند ترین افرادی که در ارسنجان حاکم بوده اند و یا به عنوان نماینده حکومت در بخشی از نهادهای دولتی منصوب می شدند و میخواستند در حیطه مسیولیت شان شهر و یا قسمتی از شهر را اداره کنند به شرط وجود دو خصوصیت  در کارشان موفق بودند اول انکه خودشان  ازنظر فردی توانمند بوده و دوم اینکه در روش مدیریتی حوزه فرد گرایی را از بین برده و کار را به حوزه وسیع مردمی متصل میکردند . البته در طول کار چنانچه این افراد خودشان توانمند نبودند به مرور اعتماد مردم کم میشد و کار به سرانجام نمیرسید .


در مدلهایی نیز صاحب منصبان با بدنه مردمی ارتباط خوبی داشتند ولی وقتی بین آنها و نخبگان شهر و منتقدان شان فاصله می افتاد کارشان به شکست منجر میشد . بررسی اسناد قلیل و روایتهای شفاهی مردم شهر نشان میدهد که وقتی فردی حقوق سیاسی اکثریت شهر را به رسمیت نمیشناخت با او و اقداماتش  همراه نمیشدند .
حق انتخاب کردن و انتخاب شدن از جمله در زمینه مدیریت و اداره امور و شهر از زمره حقوق سیاسی بوده که مردم تقریبا در تمام محلات با درجه شدت متفاوت آن را خط قرمز خود میدانند و عبارت « پس ما چه کاره هستیم » که در مناسبتهای مختلف به کار میبرند مثالی بارز از این موضوع است.
برخلاف امروز که جنبه های اجتماعی و فرهنگی شهرداریها بر رویکرد عمرانی آنها غلبه دارد در قدیم شهرداریها به عنوان یک نهاد عمرانی و درگیر ساخت و ساز شناخته شده بودند و وظایفی مانند جلب مشارکت مردم و سازمان های مردم نهاد در فعالیت های اجتماعی و فرهنگی، ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی و حمایت از برنامه های اجتماعی، مهار،کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی در شهر ،  بستر سازی جهت توسعه کارآفرینی، کمک به ایجاد فرهنگ همیاری وبخشش در بین شهروندان  و توسعه مشارکت و سرمایه گذاری های اقتصادی در حوزه فعالیت های اجتماعی و فرهنگی  که امروزه قسمتی از شرح وظایف شهرداریهاست  در دهه ۱۳۳۰ قسمتی از شرح وظایف سازمانی به نام سازمان شاهنشاهی خدمات اجتماعی بود.
تا قبل از ورود نماینده سازمان شاهنشاهی خدمات اجتماعی به ارسنجان  ، شهرداری با همکاری بهداری قسمتی از این وظایف را انجام میدادند سند ذیل تلاشی است جهت ساماندهی بهداشتی اصنافی که در زمینه ارزاق عمومی  ویا بهداشت عمومی شهر اقدام میکردند . از متن نامه مشخص است که کار به ضرب و زور و التزام در جریان بوده است

Anjoman Arsanjan 150729 01

 در نیمه دوم سال ۱۳۳۸ فردی به نام آقای دکترمنوچهر تارا به سمت رییس درمانگاه سازمان شاهنشاهی خدمات اجتماعی و نماینده استاندار در ارسنجان و توابع منصوب میشود .
بر اساس اسناد ایشان موازی با انجمن شهر که معادل شورای شهر امروز است شورایی به نام شورای محلی و خیریه تشکیل و اساسنامه آن را جهت تصویب به استانداری میفرستد . با بررسی هایی که من در منابع موجود در فضای مجازی انجام دادم نمونه این شورا را در جای دیگری ندیدم .
اساسنامه واولین  صورتجلسه این شورا :

 Anjoman Arsanjan 150729 01

Anjoman Arsanjan 150729 01

در جلسه دیگری کلیه بزرگان روستاهای ارسنجان در جلسه ای حاضر و متعهد میشوند که نهایت کوشش خود را جهت بهبود محیط زندگی خود بکار برده و نظافت و بهداشت محیط خود را ایجاد و جاده های اطراف روستاها را ترمیم و امنیت عمومی را ایجاد کنند.

Anjoman Arsanjan 150729 04

در مدت زمان کوتاهی اقدامات زیر در شهر انجام میشود

 • تشکیل شورای محلی و خیریه
 • درجه بندی کلیه مغازه ها ی شهر
 • صدورجواز کسب جهت مغازه ها
 • مشخص کردن عوارض مغازه ها و دریافت  عوارض با سبک صحیح و متناسب
 • سعی در کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی
 • تشکیل انجمن همکاری خانه و مدرسه

Anjoman Arsanjan 150729 01

Anjoman Arsanjan 150729 01

Anjoman Arsanjan 150729 01

اقدامات شورای محلی و خیریه در کنار اقدامات انجمن شهر مانند تامین برق شهر ، تاسیس پمپ بنزین ، حفر چاه عمیق و تامین آب شرب ، خریداری زمین جهت شهرداری و اقدام جهت تغییر وضعیت حمامها از خزینه به دوش  نقطه عطفی در وضعیت عمرانی و فرهنگی و اجتماعی شهر و نمونه از تلاش موفقی بود که ما حصل تجلی مردم سالاری در قالب شوراهای مختلف در شهر است.

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.

افرادی که در این گفتگو هستند

 • مهمان - سهيلا

  سلام وخسته نباشيد:من حدودا چهارده ساله بودم مشكل ريوي پيداكردم هيچ دكتري درخوزستان نتونست منو درمان كنه بامعرفي يكي ازدوستان منوپيش دكترمنوچهرتارا بردن بايه نسخه منودرمان كرد الان چهل سالمه دوباره مشكل ريوي دارم چندوقته دنبال آدرس دكترميگردم تا اين سايت روپيداكردم لطفا اگه آدرسي يا خبري از آقاي دكترداريد برام بفرستيد.متشكرم.

 • مهمان - جمشید

  سلام جناب رضایی
  بسیار عالی بود من یکی از همسایه های مرحوم دکتر منوچهر تارا بودم اهواز

 • عالی بود جناب رضایی