A+ A A-

اصول و مبانی سند توسعه ارسنجان

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

در جلسه نهم مردادماه ۹۴ هیآت موسس انجمن دانش آموختگان بر ضرورت نگارش و نهائی نمودن سند توسعه(پیشرفت) شهرستان ارسنجان تآکید و به جناب آقای دکتر علیرضا مقصودی مسئولیت مورد محول گردید تا با کمک کلیه دوستان و علاقه مندان و نهادهای رسمی و غیر دولتی ان شاالله سرانجام مبارکی بیابد.


بنظر می رسد این مورد در چارچوب وظائف نهادهای رسمی و بالاخص فرماندار محترم بوده باشد و شاید کارهائی در راستای مآموریت های سازمانی فرمانداری و دیگر ادارات انجام یافته و اگر چنین باشد بهتر است دوستان نیز به آن دسترسی داشته باشند تا از دوباره کاری و اتلاف انرژی پرهیز گردد و البته دستاوردهای ما نیز در این اقدام و رویکرد نهایتآ در اختیار آنان نیز قرار می گیرد تا مسیر قانونی مصوب نمودن سند طی شود.
دوستان از طریق whatsApp  گروهی به همین نام تشکیل داده اند و مطالبی مبادله شد و در فضای مجازی به طرق مختلف می توان فعال بود و از دیدگاه ها و پیشنهادات افراد در گستره وسیع بهره مند گردید و البته موارد غیر مرتبط نیز زیادند و می تواند ما را از هدف دور کند.
آنچه مشخص است انجمن دانش آموختگان ارسنجان در تهران و شیراز جلساتی دارند و صورتجلسات مدون و اطلاع رسانی می شود و در ارسنجان نیز افراد مستعد و مشتاق زیادترند و می توانند جلساتی مشابه برگزار و نتایج آن را اعلام دارند. نمونه هائی از سند توسعه دیگر شهرستان ها ارائه شده و روشی را که جناب دکتر مقصودی پیشنهاد داده اند بر گرفته از مدل SWAT بود و در این مدل سند بر اساس شناخت نقاط قوت و ضعف و فرصت و تهدید تدوین می گردد و می کوشند با تکیه بر نقاط قوت و فرصت های محلی و فرا منطقه ای بر ضعف ها و تهدیدات فائق آیند و چشم اندازی امید بخش در افق زمان عرضه نمایند.
چنین اسنادی معمولآ یکنوع Road Map  یا نقشه راه را می نمایاند و در بخش های مختلف به تحلیل کلی شرائط موجود و حالت مطلوب و فاصله فی مابین می پردازد و چگونگی و مسیر رسیدن به مقصود در کانون هدف واقع می گردد. اسناد بالادستی زیادی چون سند چشم انداز بیست ساله (ایران ۱۴۰۴) و برنامه توسعه پنج ساله (برنامه پنج ساله ششم ۱۳۹۵_۱۴۰۰ در حال تدوین است) وجود دارد و می توان ملاحظه نمود و در برخی موارد وقت و هزینه هنگفتی صرف نموده اند.
ایده تشکیل کارگروه ها خوب است لیکن شناسائی و معرفی افراد موثر و سپردن مسئولیت به آنان و امکان دیدار و نشست های حضوری بمنظور هماهنگی و پیش بینی منابع پشتیبان(مادی و معنوی) کار بزرگی است و محدودیت ها و موانع احتمالی را باید دید و برای آن چاره ای اندیشید.

سید محمد حسین(محمود) حسینی
تهران، شنبه ۳۱ مردادماه ۹۴

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.

افرادی که در این گفتگو هستند

  • مهمان - علی نعمتی

    مرسی دکتر مقصودی واقعا جای اسناد مهم و حیاتی تو انجمن خالی بود.ان شاالله موفق باشید

  • مهمان - مهدی ابراهیمی

    ممنون از دکتر مقصودی عزیز که این وظیفه مهم را بر عهده گرفتند.موضوع زمان بر است ولی امیدوارم از همه نخبگان کمک بگیرند.