A+ A A-

نشست همدلان

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم

لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم

 

نخستین ذکری که یکدلان را سزاوار است خداوند یگانه ای است که رشته ی الفت از دیوان قدرت اوست همه را کفیل و هو نعم الوکیل.
آنگاه که مشیت لم یزلی بر آن قرار گرفت که وجود آدمی را با دانش در بیامیزد، دانشمندانی در عرصه ی پزشکی همچون بقراط، جالینوس و بعدها ابوعلی سینا، محمد زکریای رازی و ابوریحان بیرونی خود را به جهانیان نشان دادند و آثاری در این علم از خویش به جا گذاشتند که هر روز در پهنه ی این دنیای خاکی بر حرمتشان افزوده می شود و ما به خاطر بسیاری از دانسته های خود مدیونشان هستیم.


شگفت انگیز است که چگونه هزاران سال پیش مردمانی در این برهوت بی نهایت یعنی  صحراهای خشک با چشم انداز وهم انگیز به راه می افتادند تا خود را به آبادی ای برسانند تا از محضر ملایی یا طبیبی بهره جویند. در این میان طبیبانی حاذق و مشفقانی صادق به اوج شکوفایی رسیدند.
در کتاب چهارمقاله ی نظامی عروضی در علم طب و هدایت طب چنین آمده است: «که طبیب باید رقیق الخلق، حکیم النفس، جیدالحدس(کسی که خوب حدس می زند) باشد و تا طبیب منطق نداند و جنس و نوع نشناسد، در میان فصل و خاصه و عَرَض فرق نتواند کرد و علت نشناسد و چون علت نشناسد در علاج مصیب نتواند بود».
به خوبی آگاه هستیم که پزشکان امروز نیز همگان از گفته های چهارمقاله دور نیستند و بارویی گشاده که سرشار از عطوفت و مهربانی است به درمان بیماران می پردازند، اما در این حلقه ی علمی طبیبانی دردآشنا از راحتی، دیدن زیبایی ها و از خواب نیم شبی و نوشین بامدادی دست می کشند تا بیمار بهبودی یابد و چنین لحظه ای را که بیمارش مداوا می شود حاضر نیست با هیچ چیزی دیگر مبادله نماید.
در چهارمقاله می¬خوانیم که ابوعلی سینا دانشمند ایرانی بر بقراط و جالینوس برتری دارد: «هرکه را مجلد اول از قانون معلوم باشد از اصول علم طب و کلیات او، هیچ بر او پوشیده نماند، زیرا که اگر بقراط و جالینوس زنده شوند روا بود که پیش این کتاب سجده کنند».این است شکوه و منزلت ایرانیان در علم پزشکی.
پزشکان فرزانه و بی ادعای ارسنجانی، با اینکه بی شک وجود شما مایه ی فخر و مباهات برای استان به ویژه همشهریان است اما شهرستان ما از نبود بیمارستان مجهز و پزشکان متخصص رنج می برد و انتظار مردم ارسنجان این است که شما بزرگان عرصه ی علم پزشکی در «گردهمایی پزشکان ارسنجانی» در روز پنجشنبه هفدهم دی ماه نود و چهار مشکلات را بررسی و در رفع آنها نهایت همت را به کار گیرید.

دست در دست هم دهیم به مهر                   میهن خویش را کنیم آباد


اکبر اسکندری
زمستان ۹۴

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.

افرادی که در این گفتگو هستند

  • مهمان - سید محمود حسینی

    اخبار واصله گواهی می دهد نشست پنج شنبه 17 دیماه آتی با شکوه و گره گشا خواهد بود، دوستان زحمت کشیده اند و مقدمات فراهم آمده و منتظر خبرهای خوبی از این همایش هستیم، سلامت جسم و جان و روح و روان افراد بدلائل گوناگون حائز اهمیت بسیار خواهد بود، فرهنگ سازی و خود نظارتی(بهداشت)، درمان و آموزش پزشکی نیازمند امکانات و بستر مناسب و تلاش همگانی است و انتظار جامعه از همشهریان و فرزندان خویش طبیعی و بدیهی می نماید، آرزوی موفقیت شما را داریم.