A+ A A-

گزارشی از برگزاری نخستین گردهمایی جامعه پزشکی و دامپزشکی ارسنجانی

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

با یاری خداوند بزرگ نخستین گردهمایی  بخش بزرگی از بزرگواران گروه پزشکی، دامپزشکی، پیرا پزشکی و برخی از خیرین عرصه سلامت وبهداشت، در سالن همایش‏های رازی مجتمع ولایت دانشگاه علوم پزشکی فارس در تاریخ پنجشبه هفدهم دی ماه برگزار شد. انگیزه بنیادین در برگزاری این همایش آن بود که بتوانیم نسشتی دلنشین با کسانی داشته باشیم که به گونه ای مستقیم درگیر تندرستی مردم هستند. با این همه، چون وقت بسیاری از این عزیزان در مطب یا بیمارستان و اتاق عمل می گذرد، شاید وقت آن را نداشته باشند تا به برخی دیگر از جنبه های زندگی مردم نگاهی بسنده بنمایند.  این نشستها گذرگاهی است تا مطب و بیمارستان را هر چه بیشتر به جامعه و خواستگاه های مردم آشنا سازد.


هر گونه کاری از نمونه این نشستها، خوبی ها و کاستی هایی به همراه دارد. خوبی ها همه نثار شما عزیزان شرکت کننده باد که با روحیه ای شاد و امیدوار کننده گرد هم آمدید و توانستید به یکدیگر و کسانی که بیشتر از دیگران دست اندکار این گردهمایی بودند، انرژی مثبت دهید. کمبودها را برگزار کنندگان و به‏ویژه نگارنده می پذیرند. چیزی که سرمایه اصلی در برگزاری این گردهمایی ها است همان روحیه همکاری و همدلی میان همگان است. همه در اینکه بتوانیم به یکدیگر و دیگر انسانها و بویژه مردم شهرستان خود کمک کنیم همدل و هم رای هستیم. همه دلمان می خواهد سرزمینی سبز و آباد با آب فراوان و هوای پاک داشته باشیم. دوست داریم که دانش و فناوری و تندرستی و سلامت خودمان و هم شهرستانی هایمان در بالاترین درجه باشد.
اندازه دست یافتن ما به این آرزوها پیوند تنگاتنگی با همکاری و همدلی ما دارد. هنگامی احساس شادی راستین خواهیم کرد که ببینیم با کمک های سنجیده، سهمی در شاد کردن دیگران داشته ایم. اگر خداوند چنین کمکی کرد که شادی خود را در شاد کردن دیگران بیابیم بهشت را از همین جهان در آغوش گرفته‏ایم.
در این جهان زودگذر برتری جویی ها و خودخواهی ها و تک روی ها راه به جایی نمی برند. جوانی، پول و مقام جای خود را به پیری و نداری و تنهایی می‏دهند. در این میان آنچه پایدار است و تا آخرین دم زندگی با انسان است و در دیگر جهان نیز انسان را رها نمی کند، کوشش های انسان در شاد ساختن بندگان خداست. تفاوتی ندارد که چه باوری داشته باشیم و دیدگاه اجتماعی ما چگونه باشد، راستی و درستی و کمک به دیگر انسانها و حتی کمک به حیوانات دل‏ها را شاد می سازد و به زندگی رنگ و بویی دیگر می بخشد. کوشش همگان در انجمن دانش آموختگان ارسنجان باید بر این باشد تا با قلم، قدم، گفتار، نوشته و کمک‏های مالی در پیشرفت یکدیگر بکوشیم.
آنانی که بیشتر کوشش نمودند
از جناب آقای دکتر سید ابوالقاسم رییس السادات بخاطر حضور ارزشمندشان و سخنرانی علمی ارزنده شان سپاس ویژه را داریم. ایشان ویژه شرکت در این نشست از تهران به شیراز تشریف آوردند. کمکهای دانشمند ارزنده شهرمان و استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی  جناب آقای دکتر سید وحید حسینی که در فراهم نمودن سالن همایش، پذیرایی ها و دیگر پشتیبانی‏های لازم از هیچ کوششی دریغ نفرمودند نقش والایی در هر چه بهتر برگزار شدن این همایش داشت. جناب آقایان دکتر بهرام حسن شاهی، دکتر ابراهیم رحیمی (متخصص قلب) و دکتر سعید خادمی  که در برگزاری این نشست همکاری و همدلی و راهنمایی نمودند سپاسگزاری می‏شود.
در برگزاری این نشست از کمکهای عملی و راهنمایی های ارزنده جناب آقای سید محمد جعفر موسوی بسیار بهره مند شدیم. کسی که همه آزموده‏های خود را مهربانانه و فروتنانه در خدمت دوستان گذاشت تا این نشست به خوبی برگزار گردد. این برادر ارشمند با ادب و احترامی ویژه به تمام دعوت شدگان تماس تلفنی گرفتند از آن‏ها برای حضور در مراسم دعوت نمودند. از خدای بزرگ برای ایشان وخانواده گرامی‏اشان آرزوی سلامت و تندرستی دارم.
آقای سید هادی حسینی این انسان با ادب و با سواد و با وقار همایش را بخوبی اداره نمودند. ایشان در همه نشستهای برنامه ریزی یار و مددکار همگان هستند. درس اخلاق کاربردی را از نمونه‏های ایشان بسیار فرا گرفته ایم. از خدای بزرگ برایشان آرزوی تندرستی و موفقیت داریم.
آقایان اصغر خادم الحسینی، مهندس مظفر معظم، مهندس محمد فروردین را همیشه انسانهایی دیده ام که انرژی مثبت می دهند و در برگزاری  نشست‏های انجمن همواره از راهنمایی‏های ارزنده‏شان بهره برده‏ایم. جناب آقای دکتر سید محمود حسینی که شوربختانه نتوانستند از تهران به شیراز تشریف بیاورند همیشه یار و مددکار فعالیتهای انجمن هستند. راهنمایی های ایشان در برگزاری همایشها و همچنین این گردهمایی پیوسته هموار کننده دشواری ها بوده است. زندگی در کنار ایشان یادآور خوبی ها ومهربانی های فراوانی برای نگارنده است که خود نیاز به نوشته های دیگر دارد.
آقای مهندس محسن (بهنام) نصیری که از کار آفرینان ارزنده کشورمان هستند، در برگزاری همه نشست‏ها از دل و جان مایه می گذارند و نقش بسیار والایی در راه اندازی انجمن دانش آموختگان ارسنجان دارند. افزون بر خودشان، ایشان تیم موسسه آگاه را نیز برای هر چه بهتر برگزار شدن این همایش‏ها بسیج می کنند. گویی کار انجمن با کار موسسه در هم گره خورده است. در اینجا به نمایندگی از همه اعضای شاد و همیار گروه آگاه، از آقای جواد رحیمی یاد می کنم که صمیمانه در هر چه بهتر برگزار شدن این همایش کوشیدند. برای همه اعضای تیم آرزوی پیروزی و شادکامی دارم.
نیکوکاران گرامی
از خداوند بزرگ شادکامی و موفقیت همه نیکوکاران محترم عرصه بهداشت و درمان و بویژه جناب آقای رضا ابراهیمی خیر نیکوکار و بنیانگذار مرکز بزرگ بهداشتی، درمانی و آموزشی ارسنجان که سخنان دلگرم کننده ای درباره آینده این مرکز فرمودند، آرزو می کنیم. همچنین از آقای حاج عبدالرضا زارع برای خرید دستگاه مدرن آزمایشگاه بیمارستان ارسنجان سپاسگزاری می شود.
حضور سرکار خانم دکتر صدیقه ابراهیمی (همسر دکتر اشکانی) که با همکاری خواهران و برادران خود (دکترها بیژن، داریوش، منیژه و مهندس ایرج، همگی ابراهیمی و سرکار خانم عصمت معظم مادرشان) چند ماه پیش کمک بزرگی به شهرداری ارسنجان نمودند در این همایش گرامی داشته می شود. با کوششهای این عزیزان و نیز تلاشهای آقای مهندس مظفر معظم، این خانواده محترم طلب بسیار بزرگ خود از شهرداری ارسنجان را بخشیدند. افزون براین، خانم دکتر صدیقه ابراهیمی به یاری خدا آماده می شوند تا بنای خیری را نیز به یادگار در ارسنجان بنا نمایند. سرکار خانم دکتر محبوبه ابراهیمی نخستین دندانپزشک زن ارسنجانی هستند که برای خدمت به ارسنجان تشریف بردند. ایشان شکوه دوستانه ای داشتند که چرا لوح سپاس همگی به آقایان داده شد و از خانم ها کسی لوح دریافت ننمود.  کوتاهی در کار را پذیرفتیم بدان امید که در آینده جبران شود.
بنیادی ترین درخواست شرکت کنندگان
امیدواریم که با کمک جناب آقای دکتر سید وحید حسینی و همیاری تمام عزیزان جامعه سلامت، بسیاری از درخواستهای مطرح شده در این گردهمایی که در راستای پیشرفت کشور و سیاست‏های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است جامه‏ی عمل بپوشد. بر این باوریم که چنانچه یک مدیر آگاه به مسایل بهداشت و درمان و آموزش پزشکی (پزشک و یا غیر پزشک) که روحیه همکاری و همدلی با مردم را داشته باشد ریاست شبکه را بر دوش گیرد، بسیاری از کاستی ها برطرف خواهد شد. بیش از هر چیز، شبکه بهداشت و درمان ارسنجان نیازمند یک مدیر دلسوز، تلاشگر و آگاه می باشد. چکیده درخواست ما انتخاب انسانی برنامه ریز و آشنا به مدیریت علوم پزشکی و جامعه گرا به ریاست شبکه بهداشت و درمان ارسنجان است. روشن است که مردم و مسئولین، پشتیبان چنین مدیریت دلسوزانه ای خواهند بود.
در گام دوم افزایش کیفیت خدمات رسانی و افزایش تجهیزات مورد نیاز و نیز تسریع در ساخت بیمارستان ارسنجان و همکاری دانشگاه علوم پزشکی با دانشگاه آزاد اسلامی ارسنجان از درخواستهای شرکت کنندگان است.
دستاوردها
در سخنرانی آغازین این گردهمایی، نگارنده یادآور گردید که دیدار با یکدیگر و بریدن از کارهای روزمره و نشستن دور هم برای کمک به مردمان نیازمند از بهترین دستاورهایی خواهد بود که هر کس می تواند به خانه ببرد. همه توانستند به دور از پست ومقام و جایگاه در یک نشست دوستانه دور هم گرد آیند و برای بهداشت و تندرستی مردمی که به گونه ای مستقیم یا غیر مستقیم دینی بر گردن دانش آموختگان دارند چاره جویی کنند. نیرویی که همه را به دور هم گردآود نیک اندیشی و کمک به بندگان خدا بود. هر کس نیت بهتری داشت و چون نگارنده فرصتی نیافت تا نامی از او برده شود، بیش از دیگران از درون شاد خواهد شد. این شادی بر همگان مبارکباد.
آقای دکتر مهدی رحیمی ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی ارسنجان، چند دقیقه ای نیازها و توانایی های دانشگاه آزاد اسلامی ارسنجان را به دوستان یادآور شدند. این دانشگاه دارای رشته های مامایی و پرستاری است و باید برنامه ریزی نماییم تا دانشجویان بتوانند بیشترین خدمات آموزشی و بیمارستانی را در شهرستان فراگیرند. افزایش توان کلینیکی شهرستان و نیز همکاری هرچه گسترده تر میان دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه علوم پزشکی رمز پایداری این رشته ها در ارسنجان و افزایش خدمات رسانی به مردم است. از همگان درخواست می شود تا از روشهای ممکن در کمک به دانشگاه کوتاهی نکنند.
جناب آقای دکتر حامد زارع متخصص ارجمند داخلی که یک دهه در ارسنجان به خدمت رسانی مشغول بودند فرصت یافتند تا گوشه ای از آزموده های خود را بیان نمایند و یادآور شوند که باید و می توان از پست و مقام و پول گذشت تا خدمتگزار خوبی برای مردم بود. جا دارد که از زحمات یک دهه‏ای ایشان در ارسنجان به نیکی یاد شود و خداوند به ایشان و خانواده محترمشان شادکامی و خوشبختی ارزانی دارد.
نیکوکاران محترم توانستند گله های خود از برخی نامهربانی ها را به آگاهی دیگران برسانند.  آقای حاج رضا ابراهیمی نیکوکار ارزشمند فرمودند که اگر این نامهربانی ها از سوی سازمانهای دولتی نبود در همان سالهای نخست کار بیمارستان ارسنجان با نزدیک به چهارده میلیارد تومان به پایان می رسید. کاری که امروز نزدیک به نود میلیارد تومان هزینه نیاز دارد. ایشان فرمودند که با همه این دشواری ها، کار گسترش بنیاد خیریه درمانی-آموزشی ایشان در ارسنجان با سرعت به پیش خواهد رفت و کمتر از یکسال آینده نخستین فاز این مجموعه که مرکز همو دیالیز است به بهره برداری خواهد رسید.
آقای حاج عبدالرضا زارعی اعلام نمودند که دستگاه خریداری شده از سوی ایشان به کارهای آزمایشگاهی بیمارستان ارسنجان سرعتی بالا داده است و نمونه این دستگاه مدرن در کمتر شهرستانی در فارس است. ایشان انتظار داشتند که درقبال این کمک مردمی دانشگاه علوم پزشکی نیز گام ارزشمندی برای خرید تجهیزات بردارد و ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی فارس نگاه بیشتر مهربانانه ای به شهرستان و مسایل بهداشتی، درمانی-آموزشی آن داشته باشند.
افزون بر این شمار فراوانی از دوستان دیدگاه های خود را بیان نمودند که از همه آنان قدردانی می گردد. امیدوارم دیگر دوستان این دیدگاه ها را گردآوری کنند و به آگاهی همگان برسانند.
خوشبختانه با همکاری جناب آقای دکتر سید وحید حسینی جناب آقای دکتر کشاورز قائم مقام معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی به همایش پیوستند. ایشان ضمن پاسخگویی به برخی از پرسشهای ایراد شده، قول دادند که به زودی از ارسنجان بازدید نمایند و برای رفع کمبودها تلاش نمایند. ایشان فرمودند که درب اتاقشان به روی مردم و آنانی که برای رفع کمبودها کوشش می کنند باز است تا صدای مردم بهتر شنیده شود.
لوح سپاس
برای پاسداری از خدمات ارزشمند آنانی که چند دهه در کسوت کارهای بهداشتی و درمانی به مردم خدمت کردند و هم اکنون بیشترشان از کار دولتی بازنشست شده اند یک لوح به رسم یادگار اهدا گردید. از پزشکان گرامی جناب آقایان دکتر سید ابوالقاسم رییس السادات، دکتر طهماسب ابراهیمی، دکتر حسین رحیمی و دکتر اصغر یارمحمودی کاندید بودند که شوربختانه در هنگام اهدا لوح تشریف نداشتند. در لحظاتی شاد و به یاد ماندنی لوح سپاس آقایان رضا رحیمی (میرزا هاشم)، اکبر ابراهیمی (بهداری)، یدالله رضایی (ارتوپدی)، رضا ابراهیمی (داروخانه) رضا ابراهیمی (نیکوکار محترم) به رسم یادبود به این عزیزان تقدیم گردید.

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.

افرادی که در این گفتگو هستند

  • مهمان - سید محمود حسینی

    با تشکر
    ایده اولیه این اقدام (گردهمائی پزشکان)اختصاص به دکتر ناظم السادات داشت و در بستر انجمن دانش آموختگان با همکاری خوب گروهی از دوستان، که در شیراز فعالند، جریان یافت و به بار نشست و چهره های تازه ای را با مجموعه قبلی همراه نمود. خوشبختانه ارسنجان در رشته های مختلف پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و شاخه های مرتبط، افراد برجسته و شاخص زیادی دارد برای همه عزیزان آرزوی توفیق و سلامت داریم.