A+ A A-

معرفی آیت الله دکتر علی اکبر کلانتری عضو منتخب مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری و از دانش آموختگان برجسته ارسنجانی مطلب ویژه

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

جناب آقای دکتر کلانتری،  استاد محترم حوزه و دانشگاه ؛ نماینده محترم مجلس خبرگان رهبری

ای آنکه نخست خود را "تاریخ" دانسته و با " عروه الوثقی" پیوند داده اید. شما که در ادامه ی کار پژوهشی "آفتاب شیراز" و "فارس شناسی"را توامان پیگیری فرمودید.امید که شاهد پژوهش های ناب و درخور محلی ( ارسنجان) هم مکمل جامع نگری شما گردد.
توفیق شایسته ی نمایندگی شما را در مجلس محترم خبرگان از درگاه حضرت حق خواهانم.
عمرتان دراز پژوهش های ماندگارتان فراوان،  سعادتان پایدار و نگاهتان مسولانه و خداجویانه باد.در ادامه راه خطیر خداوند یار و مدد کار ونگهدارتان باشد،به لطف دانای حکیم یکتا.

هرکه در او جوهر دانایی است/بر همه کارش توانایی است

موفقیت شایسته این بزرگوار را به همه همشهریان عزیز تبریک می گویم. امید که بروز شایستگی های دیگر نیکان توانا، گل شادی و سرفرازی را بر دل پاکان بنشاند.

سید زین العابدین موسوی/
عضو هيئت مؤسس انجمن دانش آموختگان ارسنجان

 

آیت الله دکتر علی اکبر کلانتری در سال ۱۳۴۱ هجری شمسی در شهرستان ارسنجان فارس در خانواده ای کشاورز و زحمتکش دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی، راهنمایی و متوسطه خویش را در شهرستان مذکور به پایان رساند. وی از همان دوران کودکی و نوجوانی علاقه ی زیادی به مطالعه و نوشتن داشت به نحوی که نخستین مقاله اش را در سن هفده سالگی، آنگاه که دانش آموز دبیرستان بود با عنوان «من تاریخ هستم» نگاشته و در مجله ی عروة الوثقی که آن زمان از سوی حزب جمهوری اسلامی منتشر می شد به چاپ رساند.

سرآغاز
آیت الله دکتر علی اکبر کلانتری در سال ۱۳۴۱ هجری شمسی در شهرستان ارسنجان فارس در خانواده ای کشاورز و زحمتکش دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی، راهنمایی و متوسطه خویش را در شهرستان مذکور به پایان رساند. وی از همان دوران کودکی و نوجوانی علاقه ی زیادی به مطالعه و نوشتن داشت به نحوی که نخستین مقاله اش را در سن هفده سالگی، آنگاه که دانش آموز دبیرستان بود با عنوان «من تاریخ هستم» نگاشته و در مجله ی عروة الوثقی که آن زمان از سوی حزب جمهوری اسلامی منتشر می شد به چاپ رساند.

ورود به حوزه علمیه
اشتیاق زیاد به شناخت دین و فراگیری علوم اسلامی، موجب شد وی پس از اتمام دوره دبیرستان، علیرغم عدم تمایل و حتی مخالفت برخی از اعضای خانواده، راهی حوزه علمیه شود. او در سال ۱۳۵۹ هجری شمسی، دروس حوزوی را در مدرسه علمیه آقاباباخان شیراز شروع کرد و به مدت پنج سال، دروس مقدمات و مقداری از دروس سطح را از محضر استاد حاج شیخ علی موحد و برخی دیگر از اساتید شیراز فراگرفت.
هجرت به قم
وجود شرائط بهتر علمی سبب شد وی راهی حوزه علمیه قم شود و به مدت چهارده سال (از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۸) از محضر اساتید گرانقدر این حوزه کسب فیض نماید.

اساتید ایشان در قم
از حضرات آیات مرحوم شیخ مصطفی اعتمادی، مرحوم شیخ احمد پایانی و مرحوم ستوده می توان به عنوان اساتید وی در دوره سطح یاد کرد. اساتید درس خارج وی نیز عبارت بودند از حضرات آیات شیخ جعفر سبحانی، وحید خراسانی و مرحوم آیت الله شیخ محمد فاضل لنکرانی. بخشی از فلسفه اسلامی را از محضر حضرات آیات ممدوحی و فیاضی فرا گرفت و به مدت دو سال نیز در درس تفسیر حضرت آیت الله جوادی آملی شرکت نمود.

پیشینه تحصیلی
الف – تحصیلات حوزوی
نامبرده پس از پشت سر نهادن دوره مقدمات و سطح، به مدت ده سال نیز در دروس خارج فقه و اصول، حضور فعال داشت که سرانجام با انجام تحقیقات متعدد در موضوعات فقهی و اصولی، موفق به دریافت اجازه ی اجتهاد از حضرات آیات شیخ جعفر سبحانی، سید محمد باقر شیرازی و مرحوم شیخ اسماعیل مازندرانی شد.

ب - تحصیلات دانشگاهی
وی پس از اتمام دروس سطح و در کنار دروس خارج، تحصیلات دانشگاهی را نیز در رشته الهیات و معارف اسلامی در دانشگاه قم شروع کرد و پس از اتمام دوره فوق لیسانس، در امتحان ورودی دکتری شرکت کرد و با رتبه ی اول در گرایش علوم قرآن و حدیث پذیرفته شد و سرانجام در سال ۱۳۸۱ در این مقطع فارغ التحصیل گشت.

بازگشت به شیراز
با نیل به درجه اجتهاد و پایان تحصیلات دکتری، وی برای ادامه فعالیت های پژوهشی، تحقیقاتی و فرهنگی و نیز تدریس و تربیت طلاب و دانشجویان به شیراز بازگشت.

پیشینه آموزشی
۱-    تدریس در مدرسه علمیه آقاباباخان / ۱۳۷۷ – ادامه دارد
۲-    تدریس در حوزه علمیه مرکزی شیراز / ۱۳۸۵ – ۱۳۹۰
۳-    تدریس در دانشگاه شیراز / ۱۳۷۷ – ادامه دارد
۴-    تدریس در مجتمع علوم قرآنی شیراز / ۱۳۸۰ – ۱۳۸۱
۵-    تدریس در مدرسه علمیه شهیدین قم / ۱۳۷۶ – ۱۳۷۷
۶-    تدریس در واحد آموزش دفتر تبلیغات اسلامی قم / ۱۳۷۵ – ۱۳۷۶
۷-    تدریس در دانشگاه اصفهان / ۱۳۷۶

پیشینه اجرایی
۱-     مدیریت حوزه علمیه استان فارس / ۱۳۸۵ – ۱۳۸۸
۲-    مدیریت مدرسه علمیه آقاباباخان / ۱۳۷۷ – ۱۳۹۰
۳-     تأسیس مجتمع علوم قرآنی شیراز و مدیریت آن (تحت اشراف حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی) / ۱۳۸۰ – ۱۳۸۱
۴-     عضو هیئت مدیره بنیاد فارس شناسی / ۱۳۸۴ – ۱۳۸۷
۵-     ریاست دانشکده الهیات دانشگاه شیراز / ۱۳۹۲ - ۱۳۹۳
به تقاضا و حکم مرکز مدیریت حوزه علمیه قم، وی مسؤولیت دفتر نمایندگی این مرکز در استان فارس و مدیریت حوزه علمیه استان را از سال ۱۳۸۵ به مدت ۴ سال به عهده گرفت.
   سال ۱۳۷۷ را باید سال احیای مدرسه علمیه آقاباباخان به دست او دانست. این مدرسه قدیمی طی سال های متمادی دچار فرسودگی و رکود در عرصه تعلیم و تربیت و پرورش طلاب شده بود. او با پیگیری فراوان محیط این مدرسه را تا حد امکان بازسازی کرده و با برنامه ریزی و دعوت از اساتید مجرب، طلاب زیادی جذب کرده و به فعالیت علمی این مدرسه رونق بخشید. در این راستا کمک های مادی و معنوی حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی نیز بسیار راهگشا بود.
وی در تأسیس مجتمع علوم قرآنی شیراز که تحت اشراف حضرت آیت الله مکارم شیرازی فعالیت می نماید، نقش مستقیم داشت و طی سال های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۱ مدیریت این مجتمع را به عهده گرفت. این مجتمع بعدا به مؤسسه آموزش عالی الغدیر تغییر نام داد.
و طی سال های ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷ با عضویت در هیئت مدیره بنیاد فارس شناسی و با شرکت در جلسات آن، در سیاستگذاری های فرهنگی و پژوهشی مرتبط با شناخت و معرفی ابعاد گوناگون استان فارس، مشارکت داشت.
وی در تأسیس دانشکده الهیات دانشگاه شیراز نقش مؤثری داشت و در سال ۱۳۹۲ ریاست دانشکده الهیات را به مدت یکسال پذیرفت.

پیشینه پژوهشی و تألیفی
آثار قلمی وی، کتاب ها، رساله ها و مقاله هایی است که بیش تر آن ها به چاپ رسیده است.

کتاب ها
۱-    کتاب حکم ثانوی در تشریع اسلامی (کتاب سال حوزه علمیه در سال ۱۳۸۷ و پژوهش برگزیده دین پژوهان در سال ۱۳۷۷)
۲-    کتاب اسلام و الگوی مصرف (اثر مورد تشویق از طرف دبیرخانه دین پژوهان کشور در سال ۱۳۸۴)
۳-    کتاب نقش دانش رجال در تفسیر و علوم قرآنی (پژوهش برگزیده کنگره دین پژوهان کشور در سال ۱۳۸۱)
۴-    کتاب تقدیر معیشت (پژوهش دینی برتر سال ۱۳۸۳ از طرف دبیرخانه دین پژوهان کشور)
۵-    کتاب فقه و پوشش بانوان (پژوهش برگزیده فرهنگی استان فارس در سال ۱۳۸۴)
۶-    کتاب آفتاب شیراز (پژوهشی نو و جامع پیرامون شخصیت و مدفن حضرت احمدبن موسی (ع) معروف به شاه چراغ)
۷-    کتاب اخلاق و آداب دانشجویی

 

سکوت ممدوح

صدف وار باید زبان درکشیدن **** که وقتی که حاجت بود در چکانی

رفتار پسندیده ای که می تواند یاری رسان حالت مراقبه باشد و محاسبه را تسهیل نماید، سکوت بجا و پرهیز از سخن بی فایده است. این قسم سکوت، از مصادیق بارز کنترل زبان است که مفاسد اجتماعی بزرگی مانند دروغ، بهتان، غیبت، شماتت، استهزا، ناسزاگویی و... ، همه در فقدان آن انجام می گیرد. افزون بر این، دم فرو بستن و در خود فرو رفتن، زمینه ساز خودشناسی و از مایه های بزرگ اندیشه وری و خرد ورزی است که خود نقشی بسزا در سلوک اخلاقی و تکامل روحی دارد.

در اهمیت این قسم سکوت، همین بس که بر طبق حدیثی که از پیامبر اسلام (ص) نقل شده، آن حضرت فرمود:
“تا عبد زبان خود را محفوظ ندارد، نسبت به حقیقت ایمان شناخت پیدا نمی کند. " (وسائل الشیعه،ج۸،ص۵۲۹)

و در فرازی از سخنان امام صادق (ع) آمده است :
“لقمان به فرزند خود گفت: پسرکم! اگر گمان می کنی سخن، نقره است، پس بدان که سکوت، طلا است. " (خصال شیخ صدوق، ج۱،ص۱۵)

    این واقعیت بدان جهت است که قوه ی عاقله ی انسان، همانند جسم او نیازمند استراحت و آرامش است و همانگونه که جسم، در نتیجه ی استراحت و تجدید نیرو، توانمندی بیشتری پیدا می کند، قوه ی عاقله نیز بدین وسیله از خلاقیت بیشتری برخوردار می شود. کلامی زیبا از امام صادق (ع) اشاره به این امر است :
“خوابیدن، راحتی جسم، سخن گفتن، راحتی روح و سکوت، راحتی عقل است " (وسائل الشیعه،ج۸،ص۵۳۰)

(برگرفته از کتاب اخلاق و آداب دانشجویی، تالیف دکتر علی اکبر کلانتری )

آزاد منشی

از کمالات اخلاقی خداباوران، حریت و آزاد اندیشی در عرصه ی اندیشه و عمل است. این صفت نیز مانند دیگر صفات اخلاقی، در نتیجه افزایش معرفت و به موازات مراقبت نفسانی ، نیرومند و متکامل می شود تا جایی که انسان از همه ی امیال و تعلقات پست مادی آزاد می شود و به چیزی جز رضای محبوب نمی اندیشد.
سعدی شیرازی در این زمینه می گوید :
حکیمی را پرسیدند : چندین درخت نامور که خدای عزوجل آفریده است و برومند، هیچ یک را آزاد نخوانده اند مگر سرو را که ثمره ای ندارد، در این چه حکمت است؟ گفت : هر درختی را ثمره معین است که به وقتی معلوم به وجود آن تازه گردد و گاهی به عدم آن پژمرده شود و سرو را هیچ یک از این نیست و همه وقت خوش است و این است صفت آزادگان. (کلیات سعدی،ص۱۷۸)

(برگرفته از کتاب اخلاق و آداب دانشجویی، ص۵۴ ، تالیف دکتر علی اکبر کلانتری )
صفای باطن
سرآغاز خودسازی و پیش شرط عبودیت، پاکی دل و صفای باطن است. در فرازی از سخنان امام علی (علیه السلام) آمده است :
دل های پاک بندگان، جاهای نگریستن خداست، پس هرکس قلب خود را پاک نمود، خداوند بدان می نگرد. (غرر الحکم، ص۶۷)

این مهم که خود از موهبت های بزرگ الهی است بیش از همه در جوانان یافت می شود. افراد این قشر هرچند ممکن است به اقتضای جوانی و به حکم آلودگی محیط و شرایط اجتماعی دچار پاره ای از کاستی های اخلاقی شوند، می توانند با بهره گیری از صفای باطن،خویشتن خویش را بازیافته، در مسیر بندگی گام نهند. جالب این که این موهبت بزرگ، به اقتضای شمول و گستردگی رحمت الهی اختصاص به جوانان مسلمان نیز ندارد.

زمانی که امام خمینی (قدس سره) در پاریس به سر می برد و شب ها برای حاضران سخنرانی می کرد، گروهی از دانشجویان فرانسوی هر شب در جلسه ی ایشان حاضر می شدند و مشتاقانه به سخنان ایشان گوش فرا می دادند. شخصی از آنان می پرسد: آیا شما فارسی می دانید و بیانات ایشان را می فهمید؟ و وقتی با پاسخ منفی آنان مواجه می شود، می پرسد: پس هدفتان از آمدن به اینجا چیست؟ و آنان پاسخ می دهند: وقتی این جا می آییم و امام سخن می گوید، یک روحانیتی در خود احساس می کنیم!

این مطرب از کجاست که بر گفت نام دوست **** تا جان و جامه بذل کنم بر پیام دوست
دل زنده می شود به امید وفای یار **** جان رقص می کند ز سماع کلام دوست

(برگرفته از کتاب اخلاق و آداب دانشجویی، ص۷۸ ، تالیف دکتر علی اکبر کلانتری )

نامه حجت السلام و المسلمین دکتر عرفانی فر به اساتید و طلاب حوزه علمیه فارس

باسمه تعالی
محضر گرامی اساتید و طلاب عزیز حوزه علمیه فارس
باسلام و عرض ادب

Anjoman Arsanjan 160303 07

رای دادن یکی از افعالی است که بالطبع همچون سایر افعال، از سوی خداوند مورد پرسش قرار خواهد گرفت. فرد باید برای رای دادن خود به فلان نامزد، حجت و دلیل قابل قبول و دارای معیار داشته باشد. گرایش های قومی، جناحی، رابطه دوستی و عاطفی و ... هیچ یک حجت شرعی و ملاک عقلی محسوب نمی شوند. باید بر اساس معیارهایی رای داد که بنا به فرض اگر صاحب الامر ارواحنافداه بر ما ظاهر گشته و پرسش نمایند، بر پاسخ ما آفرین گفته، راضی و خشنود ما را ترک کنند. از آن سو، مومن کسی است که از همه فرصت ها در جهت رشد خود و افراد جامعه ای که در آن زندگی می کند استفاده کند. انتخابات خبرگان نیز یکی از این فرصت ها است. همه عزیزانی که توسط شورای نگهبان تایید گشته اند عزیزند و محترم و دارای حدی از شایستگی ها که توانسته اند به این مرحله راه یابند. اما در این میان ما باید از میان این صالحین، اصلح ها را انتخاب کنیم. با چه معیارهایی؟ به نظر می رسد با این معیارها بتوان آنها را تشخیص داد:

۱-    از نظر علمی در حد بالاتری باشند (این را می توان از تالیفات علمی، سطح تدریس فرد ... فهمید)؛
۲-     در شهر و استان و در بین طلاب حضور مستمر داشته باشند و طلاب و اساتید و کلا حوزه فارس بتواند از وجودشان بهره ببرد،؛
۳-    دارای حد بالایی از تقوی و عدالت باشد و به دنبال جاه و مقام وارد این میدان نشده باشد؛
۴-    در گردنه ها و فِتَن رخ داده در سالیان اخیر، مواضع صحیح و صریحی گرفته باشد، (نه مثل برخی سیاسیون دوپهلو سخن گفته، یکی به میخ بزند و یکی به نعل! و به همین علت نامش در همه لیستها دیده می شود!).
به نظر حقیر، از میان همه افراد حاضر در صحنه انتخابات خبرگان ـ و با احترام به همه آنها ـ کسی که همه این معیارها را با هم دارد، جناب آیت الله کلانتری می باشند. تالیف حدود ۲۰ جلد کتاب عمیق و عالمانه و دهها مقاله تخصصی، کرسی درس خارج با سطح بالای علمی، حضور مستمر در بین طلاب و دغدغه دائمی برای رشد حوزه فارس، تواضع و تقوای مشهود در امور مختلف، موضع گیری صریح دربرابر فتنه و فتنه گران و ...از ویژگی های این عالم برجسته شهر و استان ما است.
اینجانب به عنوان برادری کوچک و عضوی از مجموعه حوزویان فارس، از همه اساتید و فضلای گرامی و طلاب عزیز می خواهم در سخنان حقیر تامل و تفکر نموده و اگر بینهم و بین الله، آنها را مطابق با عقل و دارای واقعیت دانستند، همگان را به رای دادن به این بزرگوار ترغیب نمایند.
والسلام
دکتر داوود عرفانی فرـ بهمن ۹۴

حضرت آیت الله کلانتری در نگاه مراجع عظام :

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی دامت برکاته:
در پیام مورخ ۳/۴/۱۳۸۵ معظم له به مناسبت انتخاب استاد دکتر کلانتری به عنوان مدیر حوزه علمیه فارس، آمده است :
 بسیار خوشوقتم که امروز مردی فاضل و عالمی وارسته که صاحب تالیفات با ارزش متعددی است، به عنوان مدیر جدید حوزه های علمیه فارس، معرفی می شود.

حضرت آیت الله العظمی سبحانی دامت برکاته:
معظم له در ضمن گواهینامه اجتهاد خود برای استاد دکتر کلانتری، نوشته اند :

فاضل محقق شیخ علی اکبر کلانتری که بخش زیادی از عمر شریف خود را در حوزه علمیه و در جوار حضرت معصومه سلام الله علیها جهت تحصیل کمالات معنوی و علوم دینی صرف کرده طی سالیان متمادی، در درس فقه و اصول ما شرکت نموده و به درجه اجتهاد نائل آمده است.
حمایت آیت الله موسوی نژاد رئیس حوزه علمیه مرودشت از آیت الله کلانتری (کاندیدای مجلس خبرگان از استان فارس)

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دکتر علی اکبر کلانتری کاندیدای مجلس خبرگان رهبری، از نظر خانوادگی، از خانواده ای مذهبی که قبل از انقلاب با خانواده بسیار فعال ایشان در امور مذهبی و انقلاب آشنا بودم و از نظر علمی در حد اجتهاد ، علاوه نویسنده ای پر توان و با تحقیقات علمی، آثار و کتابهای ایشان معرف تحقیقات علمی و قلم روان ایشان است. هم استاد حوزه است و هم استاد دانشگاه. اخلاق و تقوا را در حد ستودنی دارا می باشد.
توفیق ایشان را از خدای تعالی خواستارم.

سید محمود موسوی نژاد ۱۶/۱۰/۱۳۹۴نامه جمعی از روحانیون و فضلای استان فارس، دانش آموختگان سطوح عالی حوزه و شاگردان دروس مراجع عظام تقلید در حوزه علمیه قم، مؤسسات تخصصی آموزش عالی، و دانش آموختگان کارشناسی ارشد و دکترای دین شناسی، فلسفه و عرفان، کلام اسلامی، فلسفه اقتصاد، تخصصی حج، فقه، حقوق و ... از دانشگاه های قم و تهران به مردم شریف و ولایتمدار استان فارس
باسمه تعالی
نامه ای به مردم شریف، بصیر، فهیم و ولایتمدار استان فارس
با حمد و ثنای الهی و صلوات خداوند بر خاندان پاک رسالت و درود به روح پاک و بلند بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی(ره) و سلام خالصانه به محضر خلف صالح ایشان حضرت امام خامنه ای(دام ظله العالی)
با اهداء سلام و تحیات فراوان و بهترین حق شناسی ها به محضر حوزه های علمیه، دانشگاه ها و مردم شریف، بصیر، شهید پرور و ولایتمدار خطه فارس و مجاوران سومین حرم اهلبیت(علیهم السلام)، در بزرگداشت سالگرد انقلاب اسلامی عزیز و فتح الفتوح خمینی کبیر، به عرض می رساند:

با توجه به قریب الوقوع بودن انتخابات مجلس خبرگان رهبری، حضور حداکثری تمام اقشار استان عزیزمان را مانند همیشه در پای صندوق آراء آرزومندیم تا شکرگزار نعمت انقلاب و ولایت بوده باشیم.
اما بعد، در جهت روشنگری در امر انتخاب نماینده مردم فهیم استان فارس که می بایست مجتهدی دارای شرایط علمی و معنوی، بصیرت، صراحت و شجاعت باشد نکاتی را به عرض رسانده و کاندیدای منتخب خود را با ارائه ادله و مستندات، تقدیم خواهد نمود.
۱-    از آنجایی که تشخیص اجتهاد و شرایط ولی فقیه از مسائل اصلی نمایندگان مجلس خبرگان است شخصی که قصد ورود بدین عرصه را دارد می بایست به معنای دقیق کلمه «مجتهد» باشد تا بتواند در مرحله نخست، مواجهه ای کاملا اجتهادی و عالمانه با این قضیه داشته باشد.
۲-    تقوا و پاکی درون و تسلط بر نفس، به مثابه بالی است که اجتهاد را ارزش می بخشد و بدون آن، چنان سیلی ای به صورت اسلام خواهد زد که به مراتب از صدمات دشمن بیگانه سهمگین تر خواهد بود.
۳-     بصیرت به معنای روشن بینی، زیرکی، هوشیاری و بینایی با برهان قاطع و حجت روشن، ابزاری است که به مثابه نتیجه دو عنصر پیشین یعنی علم و تقواست. نبود بصیرت برابر با ضربه هایی است که بعضا عالمانی با تقوای نسبی، به اسلام و انقلاب وارد کرده و می کنند.
۴-    بینش سیاسی در دوران کنونی که پیامد عصر انفجار اطلاعات با تمام پیچیدگی های آن است امری بس لازم و از ضروریات نمایندگان مجلس خبرگان است. فریب کاریها به حدی رسیده است که بدون بینش سیاسی، حتی می تواند مجتهدی را با خود همساز گرداند، ماهواره های متعددی که به تعداد موتورسیکلت های واقع در خیابانهای شهرمان، مشغول سم پاشی و مخدوش نمودن چهره انقلاب و اسلام هستند، شاهد بر این مدعاست.
۵-    شجاعت، صراحت و شفافیت در دفاع از ولایت و انقلاب و محکوم کردن فتنه های زمان از دیگر ویژگی هایی است که مجتهد، بدون داشتن آن به جای اینکه هدایتگر مؤمنین در طوفان فتنه ها و چالش ها باشد، موجب سردرگمی مردم انقلابی و مؤمن و سوء استفاده دشمنان اسلام و انقلاب خواهد شد.
با توجه به شرایط بیان شده، تشخیص این جمع این است که  بحمدالله حضرت آیت الله دکتر کلانتری(دامت برکاته) در تمام زمینه های مذکور ممتاز بوده و ضمن احترام فراوان به همه بزرگانی که به عرصه  کاندیداتوری مجلس خبرگان استان فارس ورود نموده اند، آیت الله دکتر کلانتری را با ادله، مستندات و شواهد روشن، به امت ولایتمدار و دقیق در زمینه انتخاب شایسته تر، رهنمون می شویم.باشد که دین خویش را به استان خویش ادا نموده باشیم.

    ادله، مستندات و شواهد علمیت وصلاحیت تام حضرت آیت الله دکتر کلانتری
۱-    حضرت آیت الله دکتر کلانتری(حفظه الله) از مجتهدانی است که در جوانی از محضر برخی مراجع کنونی قم اجازه اجتهاد داشته اند و از شاگردان مبرز حضرت آیت الله سبحانی و مورد توجه خاص ایشان اند و بارها دیده و شنیده ایم که حضرت آیت الله مکارم شیرازی ایشان را مورد تجلیل قرار داده اند.
۲-    تالیفات اجتهادی ایشان به زبان عربی و فارسی به نام « الجزیة فی الاسلام» و « حکم ثانوی در تشریع اسلامی» از ابداعات ایشان و از منابع مرجع در مجامع علمی و حتی نرم افزارهای مرجع و منابع اصلی اسلامی قرار گرفته است.
۳-     تالیفات دیگر ایشان علاوه بر اینکه دقیقا ناظر به ابتلائات جامعه اسلامی است به کرات برگزیده و مورد تقدیر جشنواره های کتاب سال جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است در برخی موارد مانند «تقدیر معیشت»( مربوط به دو سال با نامهای صرفه جویی و یکسال با نام انضباط مالی و اقصادی) و «اسلام و الگوی مصرف» که از سوی مقام معظم رهبری، دو سال بدین نامها، عنوان گرفت نگاشته شد و حتی کتاب الگوی مصرف را چندی قبل از نامگذاری سال، از سوی حضرت آیت الله دکتر کلانتری به زیور طبع آراسته شد و این به معنای پیگیری علمی ایشان نسبت به دغدغه های اصلی حضرتامام خامنه ای(مدظله العالی) است. کتاب«امامان شیعه از منظر برادران اهل سنت» از خلاقیتهای دیگر حضرت آیت الله کلانتری در باب خاندان امامت و ولایت و البته در جهت هم افزایی با برداران اهل سنت نگاشته شده است. کتاب خواندنی دیگر ایشان درباره حضرت احمد بن موسی شاهچراغ (علیه السلام) است که به دوستداران حضرتش تقدیم شده است و نیز حدود بیست کتاب دیگر در زمینه های مختلف علوم اسلامی.
۴-     علاوه بر نگارش بیست جلد کتاب در گرایش های مختلف علوم اسلامی که جامع الابعاد بودن ایشان در علوم اسلامی را می رساند، غالب بر پنجاه مقاله علمی در سطح مقالات علمی پژوهشی و امثال آن در مجلات علمی کشور به قلم این مجتهد توانا و استاد برجسته دانشگاه شیراز نوشته شده است. نویسندگانی که دستی بر قلم در نوشتن مقاله علمی پژوهشی دارند بر دشواری این کار و ارزش تعداد مقالات استاد، آن هم در سطح عالی واقفند.
۵-    قریب به دو دهه تدریس در دانشگاه شیراز و پذیرش متعهدانه ریاست دانشکده الهیات دانشگاه شیراز که پس از هفتاد سال به تازگی راه اندازی شد از سوابق دیگر علمی و خدمات دیگر ایشان به دانش و فرهنگ استان فارس است.
۶-    مرات

پیام تبریک امام جمعه ارسنجان به آیت الله دکتر علی اکبر کلانتری
۱۰ اسفند ۱۳۹۴ - ۲۳:۳۵:۰۰ کد مطلب: ۱۹۱۷
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی شهرستان ارسنجان، ارسن نیوز، با قطعی شدن نتیجه انتخابات مجلس خبرگان رهبری در استان فارس، حجت الاسلام و المسلمین احمدی امام جمعه ارسنجان با صدور پیامی انتخاب آیت الله دکتر کلانتری را به عنوان یکی از نمایندگان مردم فارس در این مجلس تبریک گفت.
متن این پیام که به ارسن نیوز ارسال شده است به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آیت الله دکتر علی اکبر کلانتری
با سلام
بدین وسیله انتخاب جناب عالی که از افتخارات شهرستان ارسنجان می باشید را به عنوان منتخب مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری به جناب عالی و مردم شریف شهرستان ارسنجان تبریک عرض می نمایم.
بی شک حضور موثر شما در بین 5 عزیز منتخب مردم شریف فارس جهت نمایندگی در این نهاد مقدس، موجب دلگرمی و افتخار این جانب و مردم ولایتمدار شهرستان ارسنجان خواهد بود.
توفیق روز افزون شما را از درگاه احدیت خواستارم.
خدمتگزار مردم
ابراهیم احمدی
امام جمعه شهرستان ارسنجان


منابع:

http://tnews.ir/news/f64558659234.html
http://aliakbarkalantari.ir/fa/

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.

افرادی که در این گفتگو هستند