A+ A A-

روز پدر مطلب ویژه

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

۱۳  رجب، سالروز میلاد حضرت امیر، علی(ع)،روز پدر (مرد)نامیده شده و چند سالی است که به همین مناسبت رسالت پدر یا مرد بودن را  یادآور می شویم و به وظائفی که او در قبال همسر و فرزندان و سایر اعضا خانواده یا جامعه دارد می پردازیم  و از سوی دیگر افراد را ترغیب به قدرشناسی از وی می نمائیم.بی تردید خانواده کانون مهر و دوستی و محبت و توسعه می باشد و بدیل یا جایگزین ندارد. در این مجموعه نقش ها هر یک ( با عناوینی چون پدر، مادر، فرزند، خواهر یا برادر)حاوی نوعی همنوائی برای شنیدن صدای دل و گوش نواز  است و پدر یا مرد خانواده بودن مسئولیتی حساس و سنگین بر دوش ما می نهد.
در یکطرف این تعامل افرادی دیده می شوند که می باید متوجه اهمیت و نقش ویژه خویش باشند و در سمت دیگر با قدرشناسی، حمایت و همدلی نخ تسبیح انسجام و پایداری می یابد و مهره ها در کنار هم می مانند.
انسان در هر نقشی که روزگار برایش تعریف نماید می باید بدرخشد و البته خود نیز نیازمندی ها، انتظارات، محدودیت ها، باور و راه و روشی نهادینه شده در وجود و جدائی ناپذیر دارد.
امروزه بیش از هر زمان دیگر واژه طلاق و جدائی و از هم پاشیدگی کانون خانواده و اختلاف و کشمکش با ریشه های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی در بطن زندگی به گوش می رسد و زنگ های خطر بصدا در می آید و به جهت پرهیز از این مهلکه و ورطه خوفناک می باید:
۱- با بازنگری و اصلاح و توسعه خویش زیبا، جذاب و موثرتر به ایفای نقش بپردازیم.
۲- خوشبختی را در لذت بردن از داشته ها بدانیم و در حسرت آنچه دردسترسمان نیست زندگی را تباه نکنیم.
۳- باور کنیم هر زندگی علائم مشخص و مختصات خاص خود را داراست و مقایسه سطحی آن با دیگری از پایه و اساس بی حاصل و گمراه کننده خواهد بود.
۴- در تمامی ارکان نهادی و سازمانی خرد و کلان باید اصول شایسته گزینی، شایسته پروری و شایسته سالاری برای رقابت سالم حاکم شود و فساد و تباهی و بی عدالتی برچیده گردد.
۴- پایمردی و صبوری و کوشش و تلاش توآم با گذشت و فداکاری را ملکه وجود خویش قرار دهیم و با اعتمادسازی و اعتبار بخشی مراقب پایه های اصلی زندگی همسر و فرزندان و عزیزان خویش باشیم و از سخت گیریهای بی مورد و دخالت های نابجا و غیرضرور بپرهیزیم.
۵- توانمندسازی و ایجاد بستر سالم رشد و بالندگی و توسعه و تعالی ضرورتی حتمی است و دامنه مهارت های زندگی بسیار وسیع می باشد و رهروانی قوی، معتدل، مصمم، متوکل، آگاه و پر تلاش را به مقصد می رساند.
۶- نقش ها در خانواده، سازمان و جامعه مکمل یکدیگرند و سالم سازی و کارکرد درست سیستم اجتماعی در گرو سلامت و درستی تمامی زیرسیستم ها و عناصر آن می باشد لذا حمایت و تقویت عضو ضعیف تر اجتناب ناپذیر می نماید.
۷- باید بخواهیم، شناخت پیداکنیم، یاد بگیریم، تجربه نما ئیم و دوباره سعی کنیم تا موفق شویم( ان شاالله)

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.
  • دیدگاهی وجود ندارد