A+ A A-

کمپانی حاج سلیمان مطلب ویژه

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

در سال های نه چندان دور و در زمانی که برق و گاز فراگیر نشده بودند عرضه محصولات نفتی به عنوان تامین کننده سوخت روشنایی و گرمای منازل جایگاهی فراتر از حد تصور داشت.


در مورد قدیمی ترین جایگاه عرضه محصولات نفتی در کشور اتفاق نظر وجود ندارد ولی به نظر می رسد قدیمی ترین پمپ بنزین کشور در شهر آبادان ساخته شده که قرار است به عنوان موزه نفت آبادان استفاده شود.
ذکر این نکته لازم است که تلاش محققان در راستای شناسایی قدیمی ترین پمپ بنزین انجام شده و مغازه عرضه محصولات نفتی را شامل نمی شود.
در قدیم که مخزن بزرگ سوخت وجود نداشت در مغازه ها بشکه های 200 لیتری را کنار هم می گذاشتند و با یک پمپ سیار نفت را به شیشه های 5 لیتری منتقل و می فروختند.
در سال های بعد در شهرهای بزرگ ساختمان های زیبایی براساس سبک معماری دوره پهلوی اول و مطابق معماری سنتی ایران و تزئینات و کاشی های معرق ساخته می شوند.
در پمپ بنزین دروازه دولت تهران از نمونه کاشی کاری های مسجد درب امام اصفهان الگوبرداری شده بود.
بعضی از این ساختمان های زیبا به عنوان میراث فرهنگی ثبت شده و از آن به عنوان موزه استفاده می شود.
در زمان قدیم مهمترین محصول قابل عرضه در جایگاه عرضه مواد نفتی، نفت بوده که جهت مصارف خانگی و بیشتر تامین روشنایی بوده است ولی در ادامه گازوییل و بعدها بنزین هم به آن اضافه شدند
نام این مکان ها هم در گذشت زمان از کمپانی و یا شرکت نفت به جایگاه پمپ بنزین و گاهی فقط پمپ بنزین و اسامی دیگر تغییر یافته است.
در سال1335از زرقان و تا آباده شهرداری رسمی وجود نداشت و تنها شهردار رسمی منطقه که در ارسنجان حضور داشت تلاش می کند عوارض و مالیات مغازه هایی را که محصولات نفتی را در مسیر جاده شیراز تهران عرضه می کنند به نفع شهرداری ارسنجان جذب نماید که بدلایل ممنوعیت قانونی موفق نمی شود.

Anjoman Arsanjan HajSoleyman 01بنابر اسناد در سال 1336 مردم به شهرداری تازه تاسیس اعتراض می کنند که قیمت سوخت (میانگین) بالاتر از نرخ مصوب است، شهرداری (آقای خلیقی) فروشندگان را خواسته و آنها اعلام می کنند چون نفت از خارج از شهر خرید و حمل می شود و در مسیر مقداری از آن می ریزد نمی توان آن را کمتر از 14 تا 16 ریال فروخت.

Anjoman Arsanjan HajSoleyman 02شهردار تصمیم به ایجاد نمایندگی عرضه محصولات نفتی مستقل در شهر می گیرد ولی شرکت ملی نفت ایران بدلیل مناسب نبودن جاده ارسنجان جهت عبور نفت کش موافقت نمی کند.
شهردار نظر کارشناسان نقشه برداری که به ارسنجان رفته بودند را به فرمانداری شیراز منعکس می کند. کارشناسان معتقد بودند که جاده ارسنجان که توسط اهالی شهر نگهداری و مرمت می-شود، به مراتب از جاده لار و نیریز و اصطهبانات بهتر است. با پی گیری موافقت ایجاد جایگاه عرضه محصولات نفتی از شرکت ملی نفت کسب می شود.

Anjoman Arsanjan HajSoleyman 03با موافقت شرکت ملی نفت و تقاضای فرماندار شیراز مرحوم حاج سلیمان ابراهیمی که فردی مردمدار و معتمد بودند جهت اخذ نمایندگی معرفی می شوند و ایشان نمایندگی عرضه محصولات نفتی را افتتاح می کنند.

Anjoman Arsanjan HajSoleyman 04

در سال 1337 هجری شمسی نمایندگی که به اختصار کمپانی حاج سلیمان نامیده می شد با حضور مردم و طی یک مراسم و نمایش افتتاح گردید.

Anjoman Arsanjan HajSoleyman 05

Anjoman Arsanjan HajSoleyman 06

Anjoman Arsanjan HajSoleyman 07ملاحضات:
    اولین وسیله حمل و نقل ارسنجان هم یک اتوبوس بود در سال 1326 توسط ایشان و شرکا به ارسنجان آورده شد. (اطلاعات تکمیلی : http://arsanjan.org/item/453-ورود-اتومبیل-به-ارسنجان)
   جایگاه فعلی عرضه محصولات نفتی توسط فرزندان ایشان اداره می شود.
   عکس ها توسط آقای امین ابراهیمی نوه ایشان تهیه شده است.
   چند سند تکمیلی در ذیل جهت اطلاع آورده شده است.

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.
  • دیدگاهی وجود ندارد