A+ A A-

معرفی کتاب "سرنوشت تقویم" تألیف سیده نجمه موسوی

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

چاپ دوم کتاب "سرنوشت تقویم" تألیف سیده نجمه موسوی(فرزند مرحوم سید رسول) با ویرایش و رویکردی جدید در تابستان (۹۵) به ثمر نشست.

 

این اثر متشکل از دو دفتر می باشد:
- دفتر اول تحت عنوان "سرنوشت تقویم" شرح و تفسیر نسخه خطی " در معرفت تقویم" آقا سید علی اکبر حسینی، طبیب، منجّم، شیمیدان و عالم بزرگ قرن سیز دهم هجری و جد مشترک خاندانهای محترم موسوی زارع، موسوی منزه، قصر فخری، پورهاشمی، موسوی نیا و زارعی (ساکن تهران و قائم شهرو ... می باشد. این بخش از کتاب حاوی مطالب جامع و پرباری در زمینه ی نجوم و تحولاتی که در زمان های مختلف در تقویم ایجاد شده، می باشد و دارای پنج فصل می باشد.
- دفتر دوم تحت عنوان "شاخه ی طوبی" به پیشنهاد مرحوم دکتر جمشید صداقت کیش و راهنمایی ها و  حمایت های فکری بزرگوارانی چون آقای سیروس رومی – مسئول بخش فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شیراز-، آقای سّید محی الدین حسینی ارسنجانی و استاد محمد نعمتی در چهار فصل تدوین گردیده است.
 فصل اول و دوم به بیان تاریخچه ای از زندگی آقا سید علی اکبر حسینی و معرفی گلچینی از افراد موفق منتسب به ایشان از قرن سیزدهم هجری تا کنون(۱۳۹۵ ه.ش) اختصاص دارد؛ در فصل سوم اشخاص و اماکن مرتبط با موضوع از جمله ارسنجان، کربال، بنجیرو ... معرفی گردیده است و ضمن بیان چگونگی ارتباط بین دو منطقه بنجیرِکربال و ارسنجان به معرفی خاندان های مشهوری که به دو منطقه انتساب دارند، پرداخته شده است. در این بخش برخی از منابع فارس شناسی و ارسنجان پژوهی معرفی گریده اند، این منابع عبارتند از:
- فصلنامه ی ۲۴ دوره ای "پیام ارسنجان".
- کتابخانه ی شخصی آقای سید محی الدین حسینی ارسنجانی.
- انجمن و سایت دانش آموختگان ارسنجان.
- مؤسّسه ی فرهنگی و هنری سخنوری و نویسندگی گویای ارسنجان.
- هیِت مروجین قرآن(ارسنجانی های مقیم شیراز).

- گنجینه ارزشمند و گسترده ی اسناد آقای محمّد فروردین.
- آثار گهر بارارسنجان پژوهان.
- معرفی منابعی در قالب آثار ادبی چون شعر، داستان و در قالب عکس.
-اشاره به چند همایشی که جهت بزرگداشت بزرگان این منطقه برپا گردیده است.   
در بیست صفحه پایانی کتاب ضمن ارائه نمونه آثارهنرمندان خاندان به معرفی لباس سنتی مردانه و زنانه ی ارسنجان و قائم شهرو معرف اماکن زیبایی از این مناطق پرداخته شده است.
این اثرعلاوه برتازگی و بداعت مطالب و شیوه ی بیان از نظر گنجاندن دو مطلب علمی و تاریخی در قالب یک اثرنیز ابتکاری بدیع است و منبع ارزشمندی جهت کسب اطلاعات در زمینه ی اشخاص، مشاغل گوناگون در دوره های مختلف و اماکن مختلف ایران از جمله ارسنجان، کربال، خرامه، بنجیر، قائم شهر و ... می باشد.
 در پایان لازم به توضیح است که شجره نامه نویسی شاخه ای از تاریخ نگاری محلّی است که از گذشته ی دور مورد توجّه علمای علم انساب بوده و می باشد. پرداختن به اینگونه مسائل علاوه بر زنده نمودن نام و یاد بزرگان و احیای تاریخ درخشان یک منطقه از بعد فرهنگی و تربیتی نیز اهمیت به سزایی دارد.

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.
  • دیدگاهی وجود ندارد