A+ A A-

نگاهی به دو اثر از یک نویسنده معاصربا عناوین "سرنوشت تقویم" و"شاخه طوبی" به قلم سیده نجمه موسوی

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

سیده نجمه موسوی از بانوان فرهنگی و فرهیخته شیراز و از خاندان جلیل القدر موسوی در فارس است که دامنه حضور وجود مشاهیر، رجال و فرزانگان از این بیت شریف از ارسنجان، خرامه(کربال)، شیراز، تهران، قائم شهر و سایر شهرهای ایران و خارج از کشور گسترده و انواع هنرها و علوم از مردان و زنان این خاندان منتشر گردیده و می گردد.

سید محی الدین حسینی ارسنجانی - نیم نگاه (مورخ یک شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵ ص.چهار)
سیده نجمه موسوی از بانوان فرهنگی و فرهیخته شیراز و از خاندان جلیل القدر موسوی در فارس است که دامنه حضور وجود مشاهیر، رجال و فرزانگان از این بیت شریف از ارسنجان، خرامه(کربال)، شیراز، تهران، قائم شهر و سایر شهرهای ایران و خارج از کشور گسترده و انواع هنرها و علوم از مردان و زنان این خاندان منتشر گردیده و می گردد.
وی چاپ دوم کتاب " سرنوشت تقویم " را که در واقع راهنمای نجوم، جغرافیا و تقویم نگاری ایرانی و اسلامی و شرح و تفسیر نسخه ی خطی "در معرفت تقویم" اثر گران سنگ از مرحوم مغفورخلد آشیان آقا سید علی اکبر حسینی کربالی اعلی الله مقامه الشریف است را در انتشارات تحسین قم به سرانجام رسانیده و کتاب ارزشمند " شاخه ی طوبی " را به قلم خویش در ادامه ی این اثر(سرنوشت تقویم) به شیوه ای نو در سه فصل مهم به همراه ضمائمی چند به زیور طبع آراسته است.
بخشی که تحت عنوان سرنوشت تقویم می باشد، شرح و تفسیرنسخه خطی منحصر به فرد " در معرفت تقویم" آقا سید علی اکبرحسینی کربالی درموضوع و محتوای تقویم و بخش دوم"شاخه ی طوبی" شرحی بر زندگانی آن بزرگوار که از سادت جلیل القدر حسینی است که بانوی هنرمند و خلاق سرکار خانم موسوی پس از سال ها تلاش و تحقیق و جستجو گری در اوضاع و احوال افراد و مشاهیر این خاندان، توانسته پرده از ابهامات تاریخی فرهنگی از دیار نیک بختان ارسنجان و فامیل های ارجمند منتسب به این خاندان ساکن در خرامه، کربال(بنجیر)، تهران، قائم شهرو... بردارد. وی درمقدمه ی بخش دوم کتاب مشوق اصلی تحقیق و پژوهش خود را در این حوزه زنده یاد استاد جمشید صداقت کیش، فارس پژوه نامی وایران شناس ارزنده مان معرفی می نماید.ابتدا مختصری به معرفی بخش نخستین این اثرو سپس به معرفی بخش دوم آن جهت شما خوانندگان گرامی روزنامه ی نیم نگاه می پردازیم:


سرنوشت تقویم:
چاپ دوم کتاب سرنوشت تقویم (با ویرایش و اضافات جدید) در سال جاری (۱۳۹۵) و در تیراژ ۱۰۰۰ نسخه به دو شکل شومیز (۱۵۰۰۰ تومان) و جلد سلفون سخت بیست هزار تومان به صورت مصور، دارای ۲۸۸ صفحه، قطع وزیری در نشر تحسین قم همراه با شابک و مجوزهای لازم منتشر گردیده است. این اثردارای شناسه افزوده (مهندس سید جواد حسینی مترجم متون انگلیسی اثر) و برخورداراز شماره بندی کنگره دیویی، کتاب شناسی ملی بوده و فهرست نویسی آن برابر روش فیپا انجام گریده است. مؤلف گرامی اثر مذکور را به مادر، همسرو فرزندان خود تقدیم نموده است. سرنوشت تقویم از یک پیشگفتار، چکیده، پنج فصل و منابع و مأخذ فارسی و انگلیسی تشکیل گردیده است. فصول این بخش عبارتند ازتقویم، تاریخ تقویم، تقویم های رایج، تبدیل تاریخ های مختلف به یکدیگر و تعیین قبله.
این اثر با هدف تفسیر نسخه خطی آقا سید علی اکبر حسینی کربالی است که در قرن سیزدهم هجری به نگارش درآمده و حاوی مطالب جامع و پرباری در زمینه نجوم و تغییر وتحولات تقویم در دوران های مختلف تاریخ می باشد، نسخه خطی در معرفت تقویم دارای سی فصل کوتاه و شصت و سه صفحه مطلب مربوط به سال (۱۲۲۳ ه.ق) برابر با سال (۱۲۶۱ ه.ش)  می باشد. مؤلف گرامی ضمن بیان پاره ای از دشواری های پژوهش در صفحه دوم پیشگفتاراز اساتید و صاحب نظران فرهنگی همچون استاد محمد نعمتی(خوش نویس بزرگ) و آقایان مهندس سید جواد حسینی، سید محمد رضا موسوی منزه، سید زین العابدین(کمال) زارعی و ... که با راهنماییهای خود زمینه هر چه سریع تر و بهتر چاپ اثر یادشده – سرنوشت تقویم – را فراهم آورده اند، تشکرنموده است.
شاخه ی طوبی:
این اثر که به قلم سرکارخانم سیده نجمه موسوی به نگارش درآمده، صفحات ۱۱۹ تا پایان کتاب (ص.۲۸۸) از کتاب سرنوشت تقویم را شامل می شود. با نگاهی به فهرست چهار صفحه ای این بخش به تاریخچه ای از زندگی آقا سید علی اکبر حسینی کربالی، معرفی گلچینی از افراد منتسب به وی و معرفی اماکن و افراد مرتبط با موضوع و بخش ضمایم کتاب را که شامل تصاویر نمونه آثار هنرمندان این خاندان است، می توان دست یافت.


مؤلف گرامی سرکار خانم موسوی با اظهار لطف بی پایان به اینجانب – سید محی الدین حسینی ارسنجانی – در چهار صفحه از بخش دوم صفحات ۱۲۶،۱۲۸، ۱۸۰، ۲۴۹ ضمن نام بردن از حقیر به معرفی کتابخانه تخصصی بنده در شیراز که به واقع گنجینه ای پربها در حوزه شناخت ارسنجان و فارس پژوهی است، پرداخته اند که از این جهت از ایشان نهایت تقدیر و تشکر را دارم. این کتاب با معرفی ارسنجان و ذکر نام مشاهیر رجال و نام آوران معاصر آن، نوعی پژوهش در حوزه شناخت و شناساندن ارسنجان ارائه گردیده که در نوع خود منحصر به فرد و بی نظیر است. ارائه اطلاعاتی نو و تازه از خاندان اهل علم، آل بنجیرکه خاندانی صاحب کمالات و برخوردار از مشاهیر بزرگی در دوران های گوناگون تاریخ بعد ازاسلام بوده و تا کنون تحقیق علمی حول محور اشخاص و آثار آنان صورت نپذیرفته، از ویژگی های دفتردوم یعنی شاخه طوبی ضمیمه کتاب سرنوشت تقویم است.
سخن پایانی:
بی شک کتاب "سرنوشت تقویم" یکی از منابع و اسناد مهم در حوزه شناخت مناطق جغرافیایی خرامه، کربال و ارسنجان است. این اثر ارزشمند که اینجانب پیشنهاد تهیه و مطالعه آن را می نمایم. یکی از آثار بکر و نو در حیطه شناخت مناطقی تاریخی از فارس است و مفید فایده فارس پژوهان معاصر خواهد بود. اثر یاد شده که به همت سرکار خانم سیده نجمه موسوی و پس از سال ها تحقیق و تلاش علمی با صبر و حوصله کافی و صرف هزینه شخصی ایشان تهیه و منتشر گردیده اینک در بسیاری از کتابفروشی های معتبر شیرازو در کتابخانه های مهم این شهر نظیرکتابخانه مرکز ثبت اسناد، بنیاد فارس شناسی، کتابخانه دانشگاه شیراز، نهاد کتابخانه های عمومی(کتابخانه رئیسی)، کتابخانه شهید دستغیب،کتابخانه حرم مطهرشاهچراغ، کتابخانه مرکز منطقه ای علوم جهان اسلام -isc – کتابخانه عمومی ارسنجان، خرامه و... موجود است و می تواند مورد استفاده اهل علم و محققان قرار گیرد.
امید آنکه در آینده ای نزدیک شاهد چاپ و نشر سایر آثار و تآلیفات سرکار خانم موسوی باشیم ضمن نثار فاتحه برای شادی روح عالم و عارف نامی مرحوم آقا سید علی اکبر حسینی کربالی صاحب اثر عظیم و ارزشمند درمعرفت تقویم امید داریم تا در آینده ای نزدیک شاهد چاپ و نشرسایرآثاروی ودیگرعالمان،عارفان، فقیهان و اندیشمندان برجسته ازخاندان حسینی، موسوی و دیگر فامیل های دیاربنجیر، کربال، خرامه و خطه فرهنگور ارسنجان باشیم.

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.
  • دیدگاهی وجود ندارد