A+ A A-

زباله هایمان را دور نریزیم!

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

تولید روز افزون زباله و چگونگی دفع اصولی آن یکی از چالشهای زیست محیطی امروز بشر است. مدیریت تولید و تفکیک زباله می تواند روشی کارآمد در پایین آوردن اندازه و پیامدهای زیانبار آن گردد. با تولید کمپوست(compost)  نه تنها می شود ار حجم زباله های خانگی کاست بلکه می توان آنها را بدون هزینه به کود مورد نیاز گیاهان تبدیل کرد.

 
کمپوست با فزایش تعداد قارچ‌ها و باکتری‌های مفید که مواد آلی را تبدیل به هوموس  میکند باعث غنی شدن خاک شده و نیاز به کودهای شیمیایی را کاهش می دهد. تبدیل زباله های خانگی به کود باعث کاهش انتشار گاز متان و تولید شیرابه در محل های دپوی زباله که آلاینده آبهای سطحی و زیرزمینی هستند می شود. همچنین کمپوست با کمک به حفظ رطوبت خاک باعث صرفه جویی در مصرف آب می شود.
روش تولید کمپوست از زباله های خانگی بسیار ساده است و تقریبا از هرگونه مواد ارگانیک میتوان استفاده کرد. تولید کمپوست نیازمند ترکیب نسبت مناسبی از مواد غنی از کربن یا "قهوه ای" و مواد غنی ازن نیتروژن یا "سبز" در کنار یک بستر مناسبی از دما، رطوبت و اکسیژن است.

مواد قهوه ای Brown Materials
این مواد که منبع کربن هستند می توانند شامل شاخ و برگ و علف های خشک، کاه، خاک اره و ... باشند.

مواد سبز Green Materials
این مواد که منبع نیتروژن هستند می توانند شامل پوست میوه، باقیمانده سبزیجات، تفاله چای، علف و چمن های تازه بریده شده و ... باشند.
مواد گوشتی، لبنی و چرب برای تولید کمپوست توصیه نمی شوند چرا که باعث ایجاد بوی بد و جذب حشرات موذی می شوند.

بهترین روش ترکیب مواد قهوه ای و سبز با همدیگر نسبت 25 به یک است. یعنی 25 قسمت از مواد قهوه ای در مقابل یک قسمت از مواد سبز. میزان زیاد مواد قهوه ای (کربنی) در ترکیب می تواند باعث کند شدن روند تجزیه مواد و زمانبری بیشتر در تولید کود شود. میزان زیاد مواد سبز (نیتروژنی) نیز باعث زیاد شدن بوی ناشی از تجزیه مواد خواهد شد. مواد قهوه ای و سبز باید به صورت لایه لایه به توده اضافه شوند و هرچه مواد خرد تر و کوچک تر باشند روند تولید کمپوست سرعت بیشتری خواهد گرفت.
راههای گوناگونی در خانه برای درست کردن بستر ترکیب مواد وجود دارند. می توان مواد را در یک سطل، گلدان یا صندوق با هم ترکیب کرد یا می توان گودالی را در گوشه ای از باغچه برای این کار در نظر گرفت. نکته مهم این است که از هر راهی که استفاده می شود باید شرایط لازم شامل دما، رطوبت و اکسیژن برای تجزیه مواد را فراهم نمود. ترکیب باید دارای رطوبت کافی باشد در حدی که نه مواد خیس باشند و نه خشک. معمولا رطوبت توده بایستی بین 50 تا 60 درصد وزن توده باشد.  اکسیژن نیز یکی از عواملی است که باعث سرعت دهی به تجزیه مواد و تولید کود می شود. برای اکسیژن دهی بهتر میتوان توده را بطور مرتب زیر و رو کرد تا اکسیزن لازم به تمام ترکیب برسد. کمپوست محصول فعالیت میکروارگانیزم های هوازی گرمادوست است و در حین این فرآیند دمای توده می تواند تا 75 درجه سانتیگراد هم برسد که می تواند منجر به از بین رفتن عوامل بیماریزا و بذر علفهای هرز گردد. برای ایچاد دمای مناسب در ماههای سرد بهتر است سطلی که مواد را در آن ترکیب کرده ایم را در معرض نور آفتاب فرار دهیم و یا در ماههای گرم برای جلوگیری از از بین رفتن رطوبت توده در نتیجه گرمای زیاد آنرا در سایه دور از تابش آفتاب قرار داد.
مدت زمان آماده شدن کمپوست بسته به شرایط تولید آن متفاوت است. کمپوست زمانی آماده است که رنگ آن قهوه ای تیره باشد، ترد باشد و بوی خاک دهد.

عکسها:
تولید کمپوست در باغچه حیاط خانه از زباله های آشپزخانه و شاخ و برگ درختان

تولید کمپوست در باغ از پوست های بجا مانده از انارهایی که جهت پخت رب انار مورد استفاده قرار گرفته اند و شاخ و برگ خشک و کاه

 

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.

افرادی که در این گفتگو هستند

  • مهمان - ظهیری

    با سلام خدمت شما. بسیار متشکرم از شما برای نوشتن این مطلب بسیار مفید و کابردی. ولی ای کاش بهمون میگفتید آیا لازمه ظرف کمپوست رو برای عبور هوا سوراخ سوراخ کنیم یا نه؟ ممنونم از شما