A+ A A-

گزارش بازدید تعدادی از دوستداران محیط زیست و اعضای کمپین، ما صدای بختگان هستیم، از تالابهای خشکیده بختگان و طشک مطلب ویژه

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

درود فراوان بر مردم طشک و آباده در  همسایگی دریاچه بختگان. مردمی که بسیاری از آنها یاد قایق سواری ها و مسافرت با قایق بر روی دریاچه را در  یاد دارند.

✅سلام در بازدید امروز از حوزه دریاچه بختگان، رودخانه کر در محل بند امیر یک جریان آلوده آب دیده می شود.
✅ سلام بر مردم کربال. مردمی شرافتمند که ناخواسته هرچه داشتند از خانه و کاشانه و شالیزار را به ناچار رها کردند و به دنبال سرنوشتی نا معلوم آواره دیگر شهرها و آبادی ها شدند. سلام بر مردمی که روزی سرافرازانه تولید کنندگان برنج استان بودند و امروز  کارگران روز مزد هر کوی و برزن شده اند.
✅ نمایی از دهستانهای ویران شده کربال. باید اندیشه ای نو را پایه ریزی کرد. ستاد برنامه ریزی برای زنده کردن بختگان را باید در استانداری راه انداخت و در کنار آن به کمپین های مردمی بها داد. اگر نیروی مردمی نباشد، سرانجام خوبی برای بختگان پیش بینی نمی شود.
✅ درود بر مردم شهرستان ارسنجان که با همه کمبودها درختان جنگلی را هنوز در سرزمین خود پایدار نگه داشته اند. امروز که همراه دوستان کمپین صدای بختگان بودم، دیدن درختان جنگلی ارسنجان برایم شادی آفرین و موجب سرافرازی بود. دوستان هم شهرستانی، جنگل و مرتع را با جان و دل پاسداری کنیم. قرق جنگل را گسترش دهیم و کمپین های مردمی توسعه جنگل و مرتع را راه اندازی کنیم. خدا یار همگی.
✅ درود فراوان بر مردم طشک و آباده در  همسایگی دریاچه بختگان. مردمی که بسیاری از آنها یاد قایق سواری ها و مسافرت با قایق بر روی دریاچه را در  یاد دارند. مردمی که آب فراوان چشمه سارهای آنان اکنون به خشکی گراییده است و سایه نامیمون خشکی را میتوان از بوستانهای آنها دید. سلام بی پایان همه دوستداران دریاچه بختگان و کمپین ما صدای بختگانیم بر شما باد. بکوشیم تا با همکاری و همدلی و مصرف کم آب و پایان دادن به برداشت نسنجیده آب از آبخوانهای زندگی و شادابی را به سرزمینمان برگردانیم.

Anjoman Arsanjan 170107 02

 

✅ امروز جمعه هفده دی ماه به همراه دوستانی از،  کمپین ما صدای بختگانیم، در یک حرکت نمادین پیرامون دریاچه را با خودرو دور زدیم. دیدار با مردم خوب خرامه و کربال را از دست دادیم که ندانستم چرا. در نیریز نیم ساعتی را در دفتر امام جمعه گرامی نیریز آیت الله فقیه بودیم. از کمبود آب در شهرستان نگران بودند و پاسداری از محیط زیست را به همگان سفارش کردند.  فروتنانه از کارشناسان فن درخواست رهیافت برای بازگرداندن زندگی به بختگان بودند. کتابی قطور از فرهنگ و تاریخ نیریز  را به مهندس درویش معاونت سازمان محیط زیست و مهندس خادمی دبیر کمپین اهدا نمودند.  دلشوره داشتم که آیا نسلهای پس از ما  میتوانند تمدن و سربلندی و خجستگی در کناره بختگان را داشته باشند و در کتابهای خود بنویسند؟ آیا کتابهای آنان درباره رفتار ما با آب و دریاچه ها به نیکی یاد خواهد کرد؟ امیدوارم که بتوانیم گامی هر چند کوچک در راه برگرداندن آب به بختگان برداریم. امید است همه مردم و اندیشمندان پیرامون دریاچه با راه اندازی کمپین های گوناگون صدای بختگان مظلوم را رساتر نمایند تا به یاری خدا و همدلی مردم و مسولین آب در بختگان جاری شود.   
✅ درود همه بر مردم مردم مهربان و میهمان نواز خیر استهبان. در ادامه سفر پیرامون دریاچه بختگان شرکت کنندگان کمپین ما صدای بختگانیم نزدیک ساعت سه و نیم عصر به نزدیکی روستای محمد آباد دهستان خیر استهبان رسیدند. شماری از مردم خونگرم این منطقه به بیرون از دهستان و در کنار دریاچه خشکیده بختگان گردآمده بودند تا کاروان کمپین ما صدای بختگان هستیم را پیشواز کنند. خاک سفید رنگ آغشته به نمک دریاچه اگر آب دریافت نکند نه تنها روستاها و شهرهای پیرامون دریاچه بلکه بسیاری از شهرهای فارس و کشور را با بحران روبرو خواهد ساخت. اشک ها در کنار چشم حلقه میزند. آیا میتوانیم اندکی از درد و رنج این مردم ستم دیده از کم آبی را جبران کنیم؟  ما که مسول نیسیم و نمی توانیم قولی برای بهبودی شرایط بدهیم. تنها ابزار ما باید راستی باشد تا حرفمان بر دل نشیند. آیا این ابزار را در دل داریم تا مردم را برای یک کار بزرگ و وقت گیر برای برگرداندن زندگی به بختگان هماهنگ کنیم؟ آیا پاسخگوی این همه مهربانی هستیم؟ ساعت چهار ونیم عصر برای خوردن نهار به منزل آقایان شاهسون در محمدآباد خیر رفتیم. مهربانی های مردم خیر استهبان برای پذیرایی گرمشان از کاروان، ما صدای بختگان هستیم، فراموش نشدنی است.

به نقل از کانال ارتباطی کمپین:

HTTPS://telegram.me/savebakhtegan

 

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.
  • دیدگاهی وجود ندارد