A+ A A-

مرگ خزنده خانواده در ارسنجان

نویسنده:  علی محمد رضایی چاپ پست الکترونیکی

سطح بالای اضطراب و افسردگی در ارسنجان که پیش بینی می شود آماری نزدیک به ۴۰ درصد جامعه را شامل گردد و زمینه اصلی تمام پدیده های فوق است.این دو اختلال مهم آستانه تحریک جوانان را پایین و آنها را آماده بروز خشم های درونی و بیرونی می نماید ،از این رو تحمل ناکامی ها سخت و تفاوت ها مورد پذیرش قرار نمی گیرد و فرد را آماده اجتناب از مشکلات و رفتن به سمت یک سبک زندگی ناسالم می نماید ،از این رو گرایش به تنهایی،اعتیاد،و جدایی عاطفی فراهم می نماید.


آمارها حاكي از آن است كه در دهه اخير درصد طلاق به شدت بالا رفته، به طوري كه در شهرهاي بزرگ از هر ده ازدواج، سه ازدواج به طلاق منجر مي‌شود. از این رو پرداختن به این موضوع در دستور کار جدی مسوولین قرار گرفته و می بایست همه افراد جامعه آگاهی لازم را در این زمینه کسب و در بهبود این راه اهتمام ورزند.در شهر ارسنجان متاسفانه آمار طلاق رتیه یکم را در استان دارد به گونه ای که از هر ده ازدواج چهار و سه دهم ازدواج منجر به طلاق ثبت شده و در کنار این پدیده افزایش آمار سرطان،سکته و اعتیاد بسیار ناامید کننده و رنج آور است و تنش های محلی و درگیری های سیاسی این رنج خزنده اجتماعی را به فراموشی سپرده است ،و در این میان نه مسئولین و نه شهروندان توجهی به این موضوعات ندارند.
من در این چند جمله قصد دارم تا همه همشهریان عزیز را متوجه این پدیده شوم نمایم ،پدیده ای که به هر کدام از ما نزدیک است،و می تواند جامعه ارسنجان را بیش از خشکسالی و پدیده های دیگر تهدید نماید.
با توجه به تجربه زندگی و شناخت از همشهریانم دلایل زیر را به عنوان اصلی ترین پدیده ها در نظر گرفته ام:
سطح بالای اضطراب و افسردگی در ارسنجان که پیش بینی می شود آماری نزدیک به ۴۰ درصد جامعه را شامل گردد و زمینه اصلی تمام پدیده های فوق است.این دو اختلال مهم آستانه تحریک جوانان را پایین و آنها را آماده بروز خشم های درونی و بیرونی می نماید ،از این رو تحمل ناکامی ها سخت و تفاوت ها مورد پذیرش قرار نمی گیرد و فرد را آماده اجتناب از مشکلات و رفتن به سمت یک سبک زندگی ناسالم می نماید ،از این رو گرایش به تنهایی،اعتیاد،و جدایی عاطفی فراهم می نماید.
مشکلات جنسی ناشی از عدم شناخت و اهمیت دادن به روابط در زندگی خانواده ها را به سمت ارضا نامناسب ناشی از دارو و یا عدم توجه به این نیاز مهم کشانده است و در دراز مدت روابط خانوادگی را سست نموده است. و همچنین عدم تربیت صحیح جنسی فرزندان و مقاومت خانواده ها در این حوزه نوجوانان را به سمت روابط نامناسب سوق می دهد که این موضوع اوایل دوران جوانی را با رفتارهای پرخطر همراه می نماید.
مساله بیکاری و فقر خانواده ها بشدت جریان زندگی خانوادگی را تحت تاثیر قرار داده که نه تنها طلاق رو به افزایش است ،بلکه آمار ازدواج نیز رو به کاهش خواهد داشت،کاهش آمار دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی  در شهرستان ،عدم حمایت از شرکت های تولیدی،ایجاد چالش در مسیر خیرین ارسنجانی و...شهر را در مسیر رکود اقتصادی جدی قرار داده و هر روز بر گرفتاری خانواده ها اضافه می نماید که این موضوع کلیدی خشم و درگیری را در خانواده و اجتناب به سمت اعتیاد و تنهایی و بیماری افزوده است.
تنش های بین فردی و درگیری های سیاسی بین برخی از مردم و محله ها، مسئولین را ناامید کرده است ،از این رو برنامه ریزی جدی و تلاش مورد نیاز در هیچ حوزه ای از مسایل فوق رخ نمی دهد ،از طرفی وجود تنش در محیط های محدود منجر به بروز اخبارهای منفی و توام با خشم در جامعه می شود و این موضوع احساس ناامیدی و ناامنی را تقویت و همچون موجی در جامعه رشد می دهد که می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به جامعه تحمیل نماید.
عدم وجود آگاهی در زمینه ازدواج و نبود مشاوره در این زمینه نیز به طور قطع عامل دیگری است که می تواند در یک جامعه سنتی آسیب ها را بوجود آورد .

طبیعتا عوامل متعدد دیگری نیز وجود دارد که می توان با انجام پژوهش های علمی به آنها دست یافت .حقیر بدلیل احساس مسئولیت اجتماعی امیدوارم همه بزرگواران با هم اندیشی و دقت در این مساله بسیار مهم هر چه سریعتر اقدامی عاجل را انجام دهند تا شاهد بهبود وضعیت در زمینه های اشاره شده باشیم:
راهکارهای پیشنهادی:
تشکیل کارگروه تخصصی جهت تشخیص علل مشکلات و آسیب های اجتماعی در شهرستان
برگزاری همایش و جلسات سخنرانی و آموزشی جهت آگاهی افزایی به خانواده ها
پی گیری موضوع از طریق نهادهای دولتی و امنیتی جهت برخورد قاطع با عوامل تاثیرگذار و اجرای برنامه های بهبود در شهرستان
راه اندازی مراکز مشاوره و جدی نمودن مشاوره پیش از ازدواج
دقت شوری محترم شهر و شهردار محترم به مسئولیت های فرهنگی در این زمینه
برگزاری جلسات آشتی اجتماعی و اجرای برنامه های امیدافزایی در محله ها توسط افراد خیر و موثر اجتماعی
راه اندازی مراکز مددکاری و تاکید جدی به اداره بهزیستی شهرستان جهت آسیب شناسی و اجرای برنامه های مددکاری
امیدوارم این نوشته کوتاه همشهریان عزیزم را به فکر فرو برده و مسئولین محترم و افراد موثر به صورت عاجل و با جدیت اقداماتی را در این زمینه به انجام برسانند.
 علی محمد رضایی(ارسنجانی)
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارسنجان

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.
  • دیدگاهی وجود ندارد